Żydowskie święto wolności. 30 marca rozpocznie się Pesach

30 marca będzie miał w tym roku szczególne znaczenie dla Żydów z całego świata. Rozpocznie się wtedy Pesach – wielkie święto wolności obchodzone na pamiątkę wyjścia Żydów z Egiptu. Na całym świecie potomkowie Abrahama i Mojżesza zasiądą wieczorem do uroczystej kolacji zwanej seder. W tym roku w Warszawie wspólnota religijna Chabad Lubawicz zorganizuje ją w hotelu Hilton. Wyjście z tej okazji ze stołecznej siedziby Chabad będzie konieczne ze względu na dużą liczbę gości – Rabin Szalom Stambler spodziewa się na sederze ponad dwustu osób.

„Gości będzie wielu. Cieszę się, że tak liczni już potwierdzili obecność. To znak, że polscy Żydzi chcą jednoczyć się tego dnia kultywując naszą piękną tradycję. Pesach to bardzo ważne święto. Mówimy wtedy o wyzwoleniu z niewoli – fizycznej, ale przede wszystkim duchowej, co jest niezwykle ważne w niełatwych czasach, w jakich żyjemy. Zapraszam serdecznie na tę uroczystość wszystkich polskich Żydów, którzy jeszcze się nie zgłosili, a chcieliby przyjść. Wystarczy napisać na adres office@chabad.org.pl. Odpiszemy i podamy szczegóły. W ten wspaniały wieczór Żydzi powinni być razem” – powiedział Rabin Szalom Stambler z Chabad Lubawicz.

Wokół sederowego stołu Chabad Lubawicz w Warszawie zasiądą Żydzi mieszkający w Polsce, Polacy pochodzenia żydowskiego, z których wielu dopiero szuka swojej tożsamości, a także bardzo wielu gości z zagranicy. Usłyszą znaną w każdym żydowskim domu, pokrzepiającą opowieść o wyjściu ich przodków z Egiptu.

Wśród potraw królować będzie maca – tradycyjne pieczywo robione ze specjalnie przygotowanej mąki bez zakwasu. Zresztą ani samego zakwasu ani nawet kawałka chleba, który mógłby sfermentować w żadnym żydowskim domu w te dni być nie może. Zwyczajowo przed Pesach starannie sprząta się dom pod tym kątem. Dzieci – też zgodnie z odwieczną tradycją – w wieczór poprzedzający Pesach, chowają w domach 10 kawałków chleba, które „strapieni” ojcowie muszą odnaleźć i uroczyście wrzucić do ognia. Kiedy w domu nie ma dzieci lub są zbyt małe, chleb zwany „chamec” chowa przed gospodarzem jego małżonka, tak by tradycji stało się zadość. Później, podczas wieczerzy sederowej, sytuacja się odwraca: to gospodarz chowa macę przed dziećmi, które muszą ją znaleźć, żeby dostać specjalną nagrodę. W tym roku Pesach potrwa do 7 kwietnia.

„Pesach to święto wolności, ale także święto wiosny. Wiążą się z nim same dobre emocje. Zapraszamy do świętowania z Chabad Lubawicz” – podsumował Rabin Szalom Stambler.

***

O Chabad Lubawicz:
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach na całym świecie. W Polsce jest obecna od ponad dekady. Oprócz krzewienia judaizmu, Chabad koncentruje się na odbudowie żydowskiego życia w Polsce. Synagogi Chabad Lubawicz działają w Warszawie i Krakowie.