Simchat Chajim Festival #2018

Siódma edycja Simchat Chajim Festival #2018 rozpocznie się 17 maja i po raz pierwszy zagości w Poznaniu. Ten festiwal kultury żydowskiej porwie uczestników w wyjątkową podróż w świat sztuki, muzyki, kuchni i niesamowitych osobowości. Przez 11 dni, odbędzie się blisko 40 wydarzeń, nie tylko w Poznaniu, ale również w Jarocinie i Krotoszynie. Dzięki tegorocznym wydarzeniom festiwalowa publiczność pozna nie tylko artystów i gości z Polski, ale również z Izraela i Stanów Zjednoczonych!

Nasze kroki nieprzypadkowo zmierzają w kierunku Poznania, przez poprzednie dwie edycje pojawiało się wiele pytań od publiczności – a dlaczego nie Poznań? – dziś im odpowiadamy, teraz czas właśnie na Poznań! – to nie jedyny krok w nową przestrzeń, to także wyjątkowi goście. W Poznaniu, wystąpi Ori Alboher – izraelski muzyk, a o głośnym procesie z końca lat 90. opowie prof. Deborah Lipstadt amerykańska pisarka i historyczka, autorka książki Denying the Holocaust. Podczas festiwalu w Jarocinie Krystyna Janda wystąpi z niezwykle przejmującym spektaklem opowiadającym o Marcu 1968 roku.

Również w Jarocinie – będzie to pierwszy i jedyny koncert w Polsce – wystąpi izraelski rockowy zespół Bucharest. To tylko początek tego, co czeka na Wielkopolską publiczność podczas Simchat Chajim Festival. Dużą rolę obok sztuki odgrywa edukacja, nie tylko młodzieży, ale także najmłodszych – Wiemy i wciąż wierzymy, że bogata kultura, wspólne polsko-żydowskie dziedzictwo i historia to elementy, które łączą, a nie dzielą – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu. Po raz drugi odbędą się warsztaty „O kulturze żydowskiej i o tym, jak się porozumieć” przygotowane przez edukatorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W programie Festiwalu nie brak odwołań do współczesności, czyli niezwykłych filmów, aromatycznej kuchni i różnorodnej muzyki. Wielowymiarowa idea to właśnie: koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty, pokazy filmowe, spotkania z ludźmi sztuki i kultury oraz wykłady. Simchat Chajim to „radość życia”, poszukiwanie oraz odnajdywanie jej w różnych przejawach sztuki i kultury, to także dialog przeszłości z teraźniejszością.

– Z każdym rokiem Festiwal się rozwija, przybiera nieco inną formę, ale od początku zależy nam na tym, aby poruszać najważniejsze i ciągle aktualne tematy. Dlatego w tym roku nie mogliśmy pominąć rocznicy Marca ’68 czy 70. rocznicy powstania państwa Izrael – podsumowuje Patryk Piotr Antoniak.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie www.simchatchajim.pl/program.

Jak podkreślają organizatorzy, udział w większości wydarzeń jest bezpłatny. Bilety na spektakle i koncerty można kupić na stronie Bilety24.pl, w JOK Jarocin oraz Krotoszyńskim Ośrodku Kultury.

Festiwal jest współfinansowany ze środków publicznych Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznania, Miasta i Gminy Jarocin oraz Miasta i Gminy Krotoszyn pozyskanych przez Stowarzyszenie Krotochwile.