W poniedziałek otwarcie ambasady USA w Jerozolimie

Ivanka Trump i jej mąż Jared Kushner wezmą udział w uroczystym otwarciu amerykańskiej ambasady w Jerozolimie 14 maja.

Córka amerykańskiego prezydenta zapewnia, że cieszy się z powrotu do Jerozolimy i tego, że będzie reprezentować Stany Zjednoczone w czasie uroczystości.

“Nie możemy się doczekać świętowania 70. rocznicy powstania Izraela i świetlanej przyszłości” – napisała Ivanka na Facebooku. “Będziemy się modlić za bezgraniczny potencjał przyszłości sojuszu amerykańsko-izraelskiego i za pokój”.

Jerozolima jest gotowa na przyjęcie delegacji z USA. Od kilku dni na ulicach miasta wiszą obok siebie amerykańskie i izraelskie flagi. Zamontowano też znaki, prowadzące do siedziby ambasady.

Przeniesienie placówki z Tel Awiwu, które odbyło się na niewielką skalę, ponieważ większość biur pozostanie w poprzedniej lokalizacji, budzi niepokoje wśród sąsiadów Izraela. Uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela zostało negatywnie odebrane przez Palestyńczyków, którzy również chcieliby widzieć to miasto jako swoją stolicę, oraz przez UE.

Na budowę nowej siedziby ambasady Departament Stanu ma wydać miliard dolarów. Obecnie poszukuje środków na sfinansowanie tego projektu.

W ciągu ostatnich dni pojawiły się informacje, że sam Donald Trump przybędzie na otwarcie ambasady, ale nie zostały one potwierdzone.