Reprezentantka Izraela wygrała Eurowizję. Gal Gadot o Netcie: “Reprezentujesz prawdziwą wspaniałość kobiecości”

Netta i jej piosenka "Toy", fot. https://www.youtube.com/watch?v=CziHrYYSyPc

Netta Barzilai, reprezentantka Izraela na tegorocznej Eurowizji, przyznała w sobotni wieczór, że gdy śpiewała w zespole weselnym, nowożeńcy, widząc jej zdjęcie, często prosili o kogoś innego, kto “lepiej wygląda”. Kilkadziesiąt minut po tym wyznaniu artystka wygrała konkurs, zapewniając ze sceny: “Następnego roku w Jerozolimie!”

Netta od początku była uważana za jedną z faworytek konkursu. Po jej zwycięstwie, mimo później pory i tego, że niedziela jest dniem pracującym w Izraelu, setki fanów w Tel Awiwie i Jerozolimie wyszły na ulice, by świętować sukces.

Piosenkarce pogratulował prezydent Reuwen Riwlin, a premier Benjamin Netanjahu zadzwonił do niej niemal od razu po ogłoszeniu wyników, mówiąc: “Jesteś cudowna. Jesteś piękna. Jesteś najlepszą ambasadorką Izraela”.

Ze zwycięstwa Netty cieszyła się też aktorka Gal Gadot. “Reprezentujesz prawdziwą wspaniałość kobiecości. Tyle prawdy, ufności i talentu. Popierasz różnorodność i przynosisz światu błysk świeżego piękna” – napisała.

Utwór “Toy”, który śpiewała Netta, odnosi się do kampanii #MeToo, równouprawnienia kobiet i ich walki o godność. Tegoroczna Eurowizja odbyła się w Portugalii. Po głosowaniu jurorów Netta była na trzecim miejscu. O jej zwycięstwie zdecydowali europejscy widzowie, mimo że przedstawiciele ruchu BDS namawiali do niegłosowania na reprezentantkę Izraela.