Fundacja Sorosa wycofuje się z Węgier

George Soros, fot. CC BY 2.5

Fundacja Społeczeństwa Otwartego George Sorosa zamyka biuro w Budapeszcie i przenosi się do Berlina, podano we wtorkowym komunikacie. Decyzja ma podłoże polityczne, ponieważ węgierskie władze są nieprzychylne działalności związanej z Sorosem.

Węgierski premier Wiktor Orban nieprzychylnie odnosił się do pochodzącego z Węgier amerykańskiego finansisty. Węgry planują zaostrzyć prawo dotyczące organizacji pozarządowych. “Rząd Węgier oczernił i błędnie przedstawił naszą pracę, tłumiąc społeczeństwo obywatelskie, z powodu spodziewanych zysków politycznych. To taktyka bezprecedensowa w Unii Europejskiej” – powiedział Patrick Gespard, prezes Fundacji Społeczeństwa Otwartego.

Przedstawiciele nowego węgierskiego rządu zapowiedzieli w poniedziałek, że zwiększą kontrolę nad organizacjami pozarządowymi. MSW będzie mogło zakazać działalności organizacji, którą uzna za “zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego” oraz nałoży 25 % podatku na zagraniczne darowizny. Ruch ten nie wywołuje zadowolenia w UE i wśród samych NGO-sów.

Fundacja Sorosa, mimo zmiany siedziby, nadal ma zamiar wspierać grupy obywatelskie na Węgrzech w kwestiach praw człowieka, sztuki, kultury, wolności mediów, edukacji i opieki zdrowotnej.