Nagroda im. Ireny Sendlerowej dla amerykańskiego nauczyciela wręczona w Warszawie

Wręczenie Nagrody im. Ireny Sendlerowej, 11.06.2018, fot. Danuta Matloch

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz założyciel fundacji Taube Philanthropies z siedzibą w San Francisco Tad Taube wręczyli Normanowi Conardowi Nagrodę im. Ireny Sendlerowej 2018. Conard to pedagog z Kansas, który wspólnie ze swoimi uczniami i z liceum przedstawił światu nieopowiedzianą wcześniej historię Ireny Sendlerowej. Jest pierwszym Amerykaninem, który otrzyma tę nagrodę. Uroczysta gala, z udziałem wiceministra Jarosława Sellina, odbyła się 11 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie.

Irena Sendlerowa, polska pracownica opieki społecznej, podczas okupacji nazistowskiej ocaliła setki żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Jednak po drugiej wojnie światowej żyła w całkowitym zapomnieniu aż do momentu odkrycia historii jej życia przez uczniów Conarda podczas pracy nad projektem z historii. Nagroda jej imienia honoruje tych Polaków, którzy przyczyniają się do wzmocnienia relacji polsko-żydowskich oraz zachowania polsko-żydowskiego dziedzictwa i pamięci o Holokauście. W dziesiątą rocznicę śmierci Sendlerowej, by uczcić dzieło jej życia, Conard został wybrany specjalnym laureatem tej nagrody, ponieważ to właśnie stworzony przez niego projekt – oraz ogromna praca jego uczniów – wydobyły na światło dzienne bohaterskie działania Sendlerowej.

– Otrzymanie nagrody od fundacji Taube Philanthropies i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to wielki zaszczyt – powiedział Norman Conard.  – Życie Ireny Sendlerowej jest przykładem heroizmu i odwagi. Poznanie tak niezwykłej osoby i jej historii zmieniło moje życie.

Jesienią 1999 roku Conard zachęcił swoich uczniów z Uniontown w stanie Kansas, miasteczka zamieszkanego przez 247 osoby, aby przyjrzeli się bliżej pracy Sendlerowej i przedstawili swój projekt w konkursie organizowanym przez National History Day.

Uczniowie przedstawili swoją pracę w formie sztuki pt. Życie w słoiku, która przedstawia zapierającą dech w piersiach misję ratunkową Sendlerowej. Podczas II wojny światowej Irena Sendlerowa przemycała z getta żydowskie dzieci i umieszczała je w bezpiecznych rodzinach adopcyjnych, klasztorach oraz sierocińcach. Od momentu powstania sztuka była wystawiona na całym świecie niemal 400 razy, została także adaptowana jako film dokumentalny oraz wydana w formie książki, która stała się bestsellerem.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej powstała w 2008 roku z inicjatywy Taube Philanthropies, aby upamiętnić Irenę Sendlerową, którą Yad Vashem ogłosił „Sprawiedliwą wśród Narodów Świata”. Co roku 12 maja, w rocznicę śmierci Sendlerowej, odznacza się nią Polaków, którzy w wyjątkowy sposób przyczynili się do zachowania i ożywienia dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Nominacje do tej nagrody są oceniane przez panel złożony z ciała doradczego organizacji Taube Philanthropies oraz osoby zasłużone dla kultury żydowskiej w Polsce.

Norman Conard, który w 2007 roku został wprowadzony do Krajowej Nauczycielskiej Alei Sław, jest pedagogiem w trzecim pokoleniu z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem zawodowym. W tym czasie stworzył nietradycyjne metody nauczania, które przeniosły granice klasy poza mury szkoły. Jednym z jego największych osiągnięć jest to, że ponad 60 jego uczniów zostało wyróżnionych w krajowych konkursach historycznych, a niemal 200 otrzymało stanowe nagrody z historii. Jest znany na arenie międzynarodowej dzięki swojej pracy przy projektach promujących szacunek i zrozumienie wśród wszystkich ludzi oraz dzięki innowacyjnemu podejściu do edukacji opartej na projektach. Norman Conard zakończył karierę nauczyciela w 2007 r., aby przenieść się na stanowisko dyrektora wykonawczego w Lowell Milken Center for Unsung Heroes.

Źródło: MKiDN