25 lat Fundacji Pogranicze

Agora Otwarcia - Synagoga Biała

Ośrodek “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” z siedzibą w Sejnach został powołany do istnienia w styczniu 1991 roku przez wojewodę suwalskiego Franciszka Wasika. Przez te ćwierć wieku stał się jedną z najważniejszych w województwie i Polsce instytucji krzewiących kulturę narodów Pogranicza, tolerancję i wolność.

Swoją działalność Ośrodek prowadzi w trzech budynkach, którymi są: Dom Pogranicza, Dawna Jesziwa i Biała Synagoga a  od 2011 roku  również w dworku w Krasnogrudzie. Zespół Pogranicza od wielu lat  organizuje staże, seminaria i konferencje w Ośrodku w Sejnach i w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, a także prowadzi wykłady i warsztaty na uniwersytetach. Fundacja to nie tylko miejsce spotkań czy  organizator projektów  edukacyjnych, ale również wydawnictwo mające w swoim dorobku szereg wartościowych publikacji. Dziś rozpoczynają się spotkania w rocznicę 25-lecia jej działania

Program

12.00 AGORA OTWARCIA /Biała Synagoga w Sejnach/

21.00 Spektakl Niewidzialny most /Amfiteatr w Parku krasnogrudzkim/Dzieło pracowni artystycznych budowniczych mostów w Krasnogrudzie i Sejnach

Widowisko w Amfiteatrze Parku krasnogrudzkiego, instalacji/scenografii zbudowanej przez dzieci, młodzież i dorosłych, uczestników pracowni artystycznych Pogranicza z Sejn, Krasnogrudy, Augustowa, Gib, Ogrodnik, Żegar. Wszyscy oni tworzą wielopokoleniową opowieść utkaną z pamięci miejsca, dzieło wspólne.

30 kwietnia 2016 (sobota)

11.00 Wystawa Miłosz. Szukanie ojczyzny /Dwór Miłosza w Krasnogrudzie/

Wystawa w przestrzeniach dworu w Krasnogrudzie, w nowej odsłonie 2015, opowiada o tym, co dla Czesława Miłosza stało się jednocześnie losem, obsesją, snem, życiową utopią i zadaniem wyznaczonym samemu sobie w formie codziennej dyscypliny pracy – szukanie ojczyzny. Odzwierciedlają to różne wcielenia poety, stanowiące osobne przestrzenie wystawy: Powracający, Podróżny, Wygnany, Miłosny, Gościnny, Filolog i Przyrodnik. Na całość wystawy składają się również Ganek, Spiżarnia i Kawiarnia „Piosenka o porcelanie”.

Autorzy wystawy: Aleksandra Wasilkowska (projekt wizualny), Małgorzata Sporek-
-Czyżewska i Krzysztof Czyżewski. Współpraca: Zofia Wyganowska, Jakub de Barbaro.

12.00 Wystawa Niewidzialny most /Ptaszniki/

Tworzywem wystawy jest program realizowany przez Pogranicze od 2015 roku, którego kolejnymi etapami były pracownie w Sejnach i Krasnogrudzie dedykowane udziałowi społeczności lokalnych w tworzeniu „niewidzialnego mostu”, Wioska Budowniczych Mostu (lato 2015) i „Misterium Mostu” (22 sierpnia 2015). Wystawa nie jest jednak dokumentalnym zapisem samego programu, lecz transmisją tego doświadczenia w nową formę artystyczną. Składają się na nią fotografie i instalacja Wiesława Szumińskiego, film Kuby Kossaka i tekst poetycki Krzysztof Czyżewskiego.

13.00 Pracownie Pogranicza – prezentacje, warsztaty /Międzynarodowe Centrum Dialogu, Krasnogruda/

Sztuki – Wiesław Szumiński,
Przyrody – Ksenija Konopek,
Spiżarni krasnogrudzkiej – Mariola Mitros,
Szkoły Pogranicza – Weronika Czyżewska-Poncyliusz.

17.00 Pracownie Pogranicza – prezentacje, warsztaty /Dom Pogranicza, Sejny/

Muzyki Miejsca – Michał Moniuszko,
Misteriów Dzieciństwa – Bożena Szroeder,
Tkania – Urszula Wasilewska.

20.00 CAFÉ EUROPA, CZ. I – POKOLENIE BOŚNI /Biała Synagoga w Sejnach/
1 maja 2016 (niedziela)

13.00 KOLEKCJA FILMOWA MISTERIA DZIECIŃSTWA. POKAZ PREMIEROWY

Prowadzenie: Bożena Szroeder /Biała Synagoga w Sejnach/

Rodzinne historie i wspomnienia dzieciństwa mieszkańców Sejneńszczyzny stały się podstawą scenariuszy filmów animowanych. Scenografia do każdego z nich powstawała jako wspólne dzieło Wnuków i Dziadków, którzy spotykali się w Pracowni Filmu Animowanego i – pod okiem artystów wprowadzających ich w różne techniki plastyczne – tworzyli filmowe opowieści.

16.00 MOST KRASNOGRUDZKI. POKAZ PREMIEROWY FILMU KUBY KOSSAKA /Dom Pogranicza, Sejny/

Film dokumentalny, będący artystycznym zapisem pracy Pogranicza prowadzonej latem 2015 roku. W warsztatach Wioski Budowniczych Mostów oraz w „Misterium mostu” wzięło udział ponad dwieście osób, które przyjechały z pogranicznej Galilei i z wielokulturowego Oranim College kształcącego nauczycieli w Izraelu, z Wioski Pokoju w Kolumbii, z przyjmującego wielu imigrantów Notodden w Norwegii, z Uniwersytetu Makerere w Ugandzie kształcącego animatorów zmiany społecznej, z pogranicznych miast: Lwowa, Brześcia i Wilna, z Portugalii, z amerykańskiego Iowa, gdzie rozwija się program międzykulturowego dialogu poprzez literaturę, z różnych stron Polski.

17.00 KRONIKI SEJNEŃSKIE. SPEKTAKL TEATRALNY.

Prowadzenie: Bożena Szroeder /Biała Synagoga w Sejnach/

20.00 CAFÉ EUROPA, CZ. II – NIEWIDZIALNE MOSTY /Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa/

2 maja 2016 (poniedziałek)

12.00 LUDZIE I MOSTY. SPOTKANIE AUTORSKIE Z ULLĄ LACHAUER

Prowadzenie: Krzysztof Czyżewski /Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa/

Ulla Lachauer – pisarka, dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych ze Stuttgartu – napisała wiele książek w oparciu o opowieści ludzi pogranicza, zwłaszcza z dawnych Prus Wschodnich. Zdobyły one międzynarodowy rozgłos, jak „Ulica rajska. Wspomnienia Leny Grigoleit, chłopki z Prus Wschodnich” (Pogranicze 2010, seria „Meridian”). Duży rezonans miały także jej książki „Naziści i sąsiedzi. Uczniowie analizują życie codzienne pod rządami nazistów”, „Most w Tylży” i „Ludzie Rity. Niemiecko-rosyjska historia rodzinna”.

20.00 ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. KONCERT

Prowadzenie: Wojciech Szroeder /Biała Synagoga w Sejnach/