Historia i współczesność – rok na portalu Jewish.pl

W 2021 roku pisaliśmy dla Was o ważnych wydarzeniach dotyczących społeczności żydowskiej. Nagłośniliśmy sprawę premiery antyżydowskiego filmu w Kinie Wisła, dzięki czemu do pokazu nie doszło. Apelowaliśmy – tym razem nieskutecznie – do ministra Czarnka o włączenie “Sąsiadów” prof. Grossa do listy lektur. Pisaliśmy też o historycznych zniekształceniach, jakich dopuszczają się instytucje zależne od polskiego rządu.

IPN oraz Instytut Pileckiego to instytucje, na których poczynania patrzyliśmy krytycznie. IP w tym roku kontynuował stawianie pomników Polakom ratującym Żydów, jednak – jak się okazuje – nie potrafił wystarczająco udowodnić podstaw naukowych, na których opiera swoje twierdzenia. Tak było w przypadku pomnika zbudowanego w Treblince. Historia, która za nim stoi budzi ogromne wątpliwości, a skoro nie zostały one w wiarygodny sposób rozwiane, to zmusza do zastanowienia się nad zasadnością całego projektu.

Broniła go – w dość zaskakujący sposób – wiceministra kultury Magdalena Gawin. Jak się okazało, rozmowy z nią godne są jedynie osoby po doktoracie, habilitacji lub ze Sprawiedliwymi na własnym drzewie genealogicznym. Ministra pisała takie komentarze późno w nocy, a następnego dnia kasowała. Co również nakłania do refleksji.

Działalność Instytutu Pileckiego staje się znana również naukowcom zagranicznym. W listopadzie amerykańska historyczka Eliyana Adler odmówiła przyjęcia – wartej 75 tys. zł – nagrody od IP. “Instytut Pileckiego, choć bardzo hojny we wspieraniu niektórych badań historycznych dotyczących II wojny światowej, był również zaangażowany w tłumienie pracy historyków, którzy starają się pokazać złożone i w istocie tragiczne aspekty wojennej przeszłości Polski” – napisała w liście do IP.

My napisaliśmy swój własny list. W październiku w szwedzkiej gazecie Dagens Nyheter ukazał się nasz apel w sprawie wystąpienie ministra kultury Piotra Glińskiego na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu w Malmö. “Nie można udawać, że walczy się z antysemityzmem, a jednocześnie finansować ekstremistów głęboko zaangażowanych w kampanie antyżydowskie. Co więcej, polski nacjonalistyczny rząd, którego pan Gliński jest ważnym członkiem, stał na czele paskudnej kampanii wypaczenia Holocaustu” – pisaliśmy.

Ministerstwo kultury próbowało odpowiedzieć na poniższy tekst swoją polemiką, ale szwedzka gazeta odmówiła druku. Ambasadorka RP w Szwecji, Joanna Hofman, nazwała nasz list “szkalującym artykułem”, z czym nie możemy się zgodzić. Prawda nie może nikogo szkalować.

Zbieraliśmy też lokalne informacje dotyczące żydowskich zabytków, cmentarzy, życia żydowskiego i upamiętnień. Przedstawiliśmy wam pierwsze polskie tłumaczenie jidyszowej powieści “Ludzie z przeszłości” Pereca Granatsztejna. Odnotowaliśmy przypadki zdarzeń antysemickich oraz łamania praw człowieka. Objęliśmy patronatem: projekt edukacyjny “Przejdź do historii! Przyjmij wyzwanie” (Fundacja Humanity in Action Polska); książkę „Singerowie: kolejne wygnanie” Maurice’a Carra (wyd. Fame Art.); książkę „Fabryka Schindlera oraz historia przed i po” Marii Anny Potockiej (wyd. MOCAK); Marsz Pamięci 22 lipca (Żydowski Instytut Historyczny); Pardes Festival w Kazimierzu Dolnym (Fundacja Spichlerz Kultury); Festiwal Simchat Chajim (Stowarzyszenie Krotochwile); 19. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej (Fundacja Kamera Dawida) oraz Marsz Troski o Oszukanych (Rodziny Bez Granic).

Najpopularniejsze tegoroczne artykuły na portalu Jewish.pl:

Antyżydowski film z premierą w Kinie Wisła w Warszawie

“Żyd duży – daje przyjemne światło podczas spalania”

“A Rekindled World”. Chasydzki świat utrwalony w fotografii

Burmistrz Opatowa: “Za pogrom kielecki odpowiada ubecja, która była przesiąknięta Żydami”

Prof. Krajewski rezygnuje z zasiadania w radzie Muzeum Auschwitz

“Black space” – kolejny izraelski serial na Netfliksie

“Wymordują nas, a później przejmą” – radna Olecka o Żydach

“Wszyscy strzelaliśmy z tyłu w głowy”. Mord na Żydach pod Racławicami

To nie byli nasi

Znany historyk wycofuje się ze współpracy z Muzeum Getta Warszawskiego

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!