Od Poznania do Berlina. Kolejny numer Miasteczka Poznań

Ukazał się nowy numer „Miasteczka Poznań”. Wewnątrz znaleźć można wiersze Romana Chojnackiego (z cyklu Poznań Główny) i Władimira Jermołajewa w przekładzie Zbigniewa Dmitrocy. W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Zbigniew Pakuła przypomina wydarzenia i bohaterów dzielnicy zamkniętej.

Rabin Zvi Hirsch Kalischer to bohater tekstu Mateusza Pielki, a Tadeusz Zygfryd Kassern tekstu Krzysztofa Niwelińskiego. W nowym numerze Paweł Fijałkowski omawia antagonizmy i powiązania łączące Żydów, mieszczan i szlachtę w staropolskiej Warszawie. Co Singer pisał o Reymoncie z okazji przyznania Literackiej Nagrody Nobla na łamach „Literarisze Bleter” przypomina tłumacz Krzysztof Modelski. O teatrze, filmie, wystawach, książkach piszą M.S. Bochniarz, Aram Stern, Marzena Dobosz i Zbigniew Dmitroca.

Czytelnikom zaprezentowano spektakle „Baszert. Dziewczyna z Nowolipek” w reż. Darii Anfelli wystawianym w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, „Alte hajm / stary dom” w Teatrze Nowym w Poznaniu i „Zanurzeniu” w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego oraz „Jeszcze Polska nie zginęła” Doroty Abbe w krakowskim Teatrze BARAKAH.

Warto zwrócić uwagę na tekst Marka S. Bochniarza: „Życie żydowskie w Polsce” omawiający twórczość Michaela Rubenfelda i artykuł prezentujący wystawę dzieł Maxa Liebermanna („Mein Lieber mann. Eine Hommage”) w Alte Nationalgalerie Museuminsel w Berlinie.

Numer 1/2023 „Miasteczka Poznań” dostępny jest w Poznaniu (CIM, EMPIK, Galeria Miejska Arsenał), w EMPIK-ach i księgarniach specjalistycznych na terenie kraju, w księgarni Buchbund (Berlin), w prenumeracie i siedzibie redakcji (Poznań, Centrum Kultury Zamek, pokój 43A).

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!