15 października o godz. 18:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie odbędzie się koncert, w programie którego znajdą się utwory polsko-amerykańskiego kantora Gerszona Efrosa. Pochodzą one z jego obszernej „Antologii muzyki synagogalnej”, którą stworzył po wyjeździe z rodzinnej Polski do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Bezpłatne wejściówki są dostępne na stronie Muzeum.
Wykonane zostaną utwory związane z działalnością przedwojennych warszawskich synagog, na czele z Wielką Synagogą na Tłomackiem, takich kompozytorów, jak Leo Low – kierownika chórów wielkich synagog w Wilnie, Budapeszcie i Warszawie, Dawida Nowakowskiego – kantora z Odessy, nauczyciela wielu muzyków aktywnych w Polsce, Jakuba Wiessa – kantora warszawskich synagog oraz samego Gerszona Efrosa. Większość ich muzyki nie przetrwałaby do naszych czasów, gdyby nie znalazły swojego miejsca w „Antologii” Gerszona Efrosa.
Świadczą one o wspaniałej różnorodności, która składa się na obraz kultury. Sama historia Efrosa pokazuje, jak sprzyjające i inspirujące okoliczności oraz konsekwencja w dążeniu do celu mogą przyczynić się do historycznych osiągnięć dla dobra wielu narodów.
Wykonawcami koncertu będą Lilianna Krych – dyrygentka i laureatka prestiżowego „Paszportu Polityki”, założony przez nią Match Match Ensemble oraz Jakub Stefek – organista Synagogi Pestalozzistrasse w Berlinie i wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie.
W drugiej części koncertu nastąpi prawykonanie utworu „Lechem weafar” Agnieszki Stulgińskiej, zamówionego przez Muzeum POLIN i nawiązującego do dziedzictwa warszawskiej Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.
W ramach projektu „Muzyczny Świat Gerszona Efrosa” prowadzone są działania przywracające muzyczne dziedzictwo tego kantora w Polsce. Organizatorem projektu jest Fundacja SPOT.ON ART, partnerem Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, a patronem – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Finansowania udzieliła Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Wszystkie działania opisane są na stronie www.spotonart.com/efros.
Informacja o koncercie i wejściówki: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/wielka-nieobecna-koncert-poswiecony-wielkiej-synagodze-na-tlomackiem