Festiwal Made in Polin już w ten weekend (galeria)

Muzeum Polin zaprasza mieszkańców Muranowa, warszawiaków i wszystkich, którzy najbliższy weekend spędzą w stolicy, do wzięcia udziału w Festiwalu Made in Polin.

– Jesteśmy bardzo młodą instytucją. Pomimo tego, zyskaliśmy spore zainteresowanie mediów, zwiedzających i ekspertów – podkreśla dyrektor muzeum, prof. Dariusz Stola.

Tematem tegorocznej edycji festiwalu Made in POLIN są cytaty: międzykulturowe zapożyczenia, to, co przekształcane, a czasem zawłaszczane. – Takie zapożyczenia odnajdujemy w muzyce, kuchni, literaturze – mówi Karolina Sakowicz, koordynatorka programowa Festiwalu.

W ramach festiwalu swój finał będzie miał projekt „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa”, organizowany przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w partnerstwie z Muzeum POLIN. Przez 6 miesięcy wolontariusze pod okiem ekspertów zbierali informacje dotyczące historii tej ważnej części przedwojennej żydowskiej Warszawy – miejsca, w którym dzisiaj stoi Muzeum POLIN. Efekt ich pracy stał się inspiracją dla artystów, którzy na festiwal Made in POLIN przygotowali instalacje, koncerty i inne projekty specjalne.

W piątek odbędzie się premiera utworu napisanego specjalnie na tę okazję w wykonaniu Radzimira Dębskiego i Sinfonii Varsovia. W sobotę będzie można wysłuchać dyskusji o znaczeniu słowa „Żyd”, zobaczyć Warszawę oczami migrantów, spotkać znanych pisarzy na wystawie stałej, zobaczyć performans Joanny Rajkowskiej, wysłuchać koncertu Karoliny Cichej i Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej oraz chóru Polin. Na koniec dnia odbędzie się impreza taneczna w muzealnej klubokawiarni.

W niedzielę na niecodzienne wędrówki po muzeum zaproszą jego pracownicy, a Robert Makłowicz opowie o żydowskiej kuchni przy stole zastawionym na 160 osób. Tego dnia na wystawie stałej pojawią się Andrzej Stasiuk i Magda Kupryjanowicz, a Jerzy Trela będzie narratorem słuchowiska „Golem”.

Od 21 października ruszy także wystawa plansz komiksowych z kolekcji muzeum. Podczas Festiwalu będzie można porozmawiać z artystami i kuratorem wystawy.

 

Szczegółowy program Festiwalu Made in Polin:

PIĄTEK, 21 PAŹDZIERNIKA 2016

REICH // JIMEK // CYTATY – KONCERT
godz. 19.00, audytorium
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja
Radzimir Dębski (JIMEK) oraz orkiestra Sinfonia Varsovia odczytają na nowo muzykę wybitnego amerykańskiego kompozytora Steve’a Reicha. Podczas koncertu, oprócz utworów Amerykanina, usłyszymy nową kompozycję JIMKA napisaną specjalnie dla Muzeum POLIN.

SOBOTA, 22 PAŹDZIERNIKA 2016

OD JOŚKA DO JAŚKA – WARSZTAT
godz. 10.00, Centrum Informacyjne
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja
Podczas warsztatu dowiemy się, jak polskie i żydowskie tradycje nadawania imion i nazwisk wzajemnie się przenikały.

DŹWIĘKI PRZEDWOJENNEJ ULICY ZAMENHOFA
– SPACER DŹWIĘKOWY DOSTOSOWANY DO POTRZEB OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU
godz. 11.00
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja pod adresem e–mail: zbenesz@polin.pl
W czasie spaceru poznamy codzienność jednej z najważniejszych ulic dawnej Dzielnicy Północnej. Usłyszymy dźwięki, które mogły towarzyszyć przedwojennym mieszkańcom ulicy Zamenhofa.

ŻYD W JĘZYKU – DYSKUSJA
godz. 13.00, audytorium
Wstęp wolny
O przenikaniu się jidysz i polskiego oraz znaczeniach słowa „Żyd” porozmawiają eksperci: językoznawcy prof. Jerzy Bralczyk i prof. Andrzej Markowski, tłumaczka i pisarka Bella Szwarcman-Czarnota oraz socjolog i tłumacz dr Sergiusz Kowalski. Rozmowę poprowadzi dziennikarka radiowej Trójki i twórczyni programu Co w mowie piszczy – dr hab. Katarzyna Kłosińska.
Dyskusja tłumaczona na język migowy.

WARSZAWA OCZAMI MIGRANTÓW – SPACER MIĘDZYKULTUROWY
godz. 14.00, miejsce zbiórki zostanie ogłoszone na stronie www.polin.pl
Wstęp wolny
Podczas kilkutygodniowych warsztatów przewodnicy i migranci wspólnie przygotowali autorskie trasy po Warszawie. Prowadzone przez nich spacery pozwolą odkryć międzykulturowe punkty i obszary miasta. Będą też okazją, by poznać historie migrantów mieszkających w stolicy.

MURANÓW_POLIFONIE – WYKŁAD PERFORMATYWNY
OSOBISTE HISTORIE MIESZKAŃCÓW
godz. 14.00, sala konferencyjna A
Wstęp wolny
Druga edycja projektu z udziałem mieszkańców Muranowa oraz wszystkich, którzy interesują się historiami tej dzielnicy. Tym razem kanwą pracy są osobiste historie związane z przedwojenną i obecną ulicą Zamenhofa oraz materiały archiwalne. Na ich podstawie uczestnicy projektu przygotowali wykład performatywny – opowieść na wiele głosów, z towarzyszeniem wizualizacji i z muzyką na żywo.

HACKING: PISARZE NA WYSTAWIE
godz. 15.00 – 19.00, wystawa stała
Wstęp w cenie biletu na wystawę
Hacking – twórczy komentarz do wystawy stałej Muzeum POLIN. W tym roku zwiedzający wystawę spotkają pisarzy reprezentujących różne gatunki literackie – od literatury dziecięcej przez reportaż po prozę i dramat. Usłyszymy nowe historie, dla których początkiem będą cytaty z wystawy. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy Justynę Bednarek (22.10), Mikołaja Grynberga (22.10), Marcina Kąckiego (22.10), Magdę Kupryjanowicz (23.10) i Andrzeja Stasiuka (23.10). Pisarzom towarzyszyć będą artyści różnych mediów m.in. improwizator i kompozytor Mikołaj Trzaska oraz rysownik i ilustrator Daniel de Latour.

WYMUSZAJĄC CUD – PERFORMANS JOANNY RAJKOWSKIEJ
godz. 17.30-20.00, wydarzenie plenerowe
Joanna Rajkowska stworzy przy budynku muzeum instalację odwołującą się do mistycyzmu żydowskiego. Za pomocą setek kadzideł i dźwięków, przestrzeń wokół muzeum zostanie odnaturalniona, wyrwana z czasu i kontekstu.

ZAMENHOF – KONCERT KAROLINY CICHEJ I WARSZAWSKIEJ ORKIESTRY SENTYMENTALNEJ
godz. 19.00, audytorium
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja
Karolina Cicha wraz z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną przeniosą nas na przedwojenną ulicę Zamenhofa, gdzie znajdowały się jidyszowe teatry i kina. Podczas muzycznej podróży odwiedzimy także wielokulturowy Białystok, z którego wywodził się Ludwik Zamenhof i z którego pochodzi również Karolina Cicha.

CHÓR POLIN – KONCERT
godz. 20.30, hol główny
Wstęp wolny
Chór POLIN pod kierunkiem Seana Palmera wykona utwór inspirowany językami ulicy Zamenhofa, polskim i jidysz oraz, ze względu na postać samego Zamenhofa, esperanto. Występowi chóru będą towarzyszyły wizualizacje artysty multimedialnego Sylwestra Łuczaka.

ENVEE // DANIEL DRUMZ // IMPREZA TANECZNA
godz. 21.00, klubokawiarnia
Wstęp wolny
Czołowi polscy DJ-e i producenci muzyczni Envee i Daniel Drumz przygotują wysmakowaną mieszankę brzmień, ujawniając często nieoczywiste związki polskiej i żydowskiej kultury muzycznej. Sprowokują ciekawe muzyczne spotkania, wykorzystując sample znanych utworów retro oraz tych tworzonych współcześnie przez artystów pochodzenia żydowskiego.

NIEDZIELA, 23 PAŹDZIERNIKA 2016

SPACER INTYMNY – NIECODZIENNE WĘDRÓWKI PO MUZEUM POLIN
godz. 12.00 i 13.00, wystawa stała i budynek muzeum
Wstęp wolny
Swoimi ulubionymi ścieżkami oprowadzą m.in.: przedstawiciel dyrekcji, pracownik Biura Obsługi Klienta, pracownik ochrony, kuratorzy, przewodnicy czy specjaliści ds. zbiorów. Spacery po muzeum będą okazją do spojrzenia na wystawę stałą i na budynek z innej perspektywy.

KOGEL – MOGEL // SPOTKANIE Z ROBERTEM MAKŁOWICZEM
pierwsza tura: godz. 14.00 – 15.30, druga tura: godz. 16.30 – 18.00,
sala wystaw czasowych
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja
Czeka nas oddziałująca na wszystkie zmysły uczta dla ciała i ducha. Spotkanie przy wspólnym stole będzie okazją do przyjrzenia się wzajemnym zapożyczeniom kuchni polskiej i żydowskiej. Posłuchamy historii o chałce, karpiu i macy, a znane smaki odkryjemy na nowo. Naszym przewodnikiem będzie literatura i rodzinne opowieści, a mistrzem ceremonii – Robert Makłowicz. Spotkanie przygotowały Monika Kucia i Maryla Musidłowska.

MURANÓW_POLIFONIE – WYKŁAD PERFORMATYWNY
OSOBISTE HISTORIE MIESZKAŃCÓW
godz. 14.00, sala konferencyjna A
Wstęp wolny
Informacja o wydarzeniu w opisach imprez organizowanych
22 października

WARSZAWA OCZAMI MIGRANTÓW – SPACER MIĘDZYKULTUROWY
godz. 14.00, miejsce zbiórki zostanie ogłoszone na stronie www.polin.pl
Wstęp wolny
Informacja o wydarzeniu w opisach imprez organizowanych
22 października

HACKING: PISARZE NA WYSTAWIE
godz. 15.00 – 19.00, wystawa stała
Wstęp w cenie biletu na wystawę
Informacja o wydarzeniu w opisach imprez organizowanych
22 października

GOLEM – SŁUCHOWISKO
godz. 18.00, audytorium
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja
Golem – bohater masowej wyobraźni, według jednej z legend stworzony na wschodzie Polski przez rabina Eliasza z Chełma. Jego postacią inspirowali się Isaac Bashevis Singer, Terry Pratchett, Andrzej Sapkowski a także Gustav Meyrink – twórca fantastyki grozy i znawca kabały. Na podstawie jego powieści Krzysztof Czeczot przygotował specjalnie na Made in POLIN spektakl–słuchowisko. W roli narratora wystąpi Jerzy Trela.

CHÓR POLIN – KONCERT
godz. 20.30, hol główny
Wstęp wolny
Informacja o wydarzeniu w opisach imprez organizowanych
22 października

FESTIWAL MADE IN POLIN DLA RODZIN
Podczas całego festiwalu zapraszamy rodziny z dziećmi do miejsca edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” w Muzeum Polin.

SOBOTA, 22 PAŹDZIERNIKA 2016

RODZINNA GRA TERENOWA
godz. 11.00 i 13.00, zbiórka w miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”
Wstęp w cenie biletu na wystawę, obowiązuje rezerwacja
Naszą grę – muzealne podchody – rozegramy na wystawie stałej. Zapraszamy całe drużyny – opiekunów z dziećmi. Tego dnia spotkacie u nas nietypowych zwiedzających: żydowskiego podróżnika i kupca Ibrahima Ibn Jakuba, malarza Maurycego Gottlieba i poetę Juliana Tuwima. Otrzymacie od nich zadania do wykonania: będzie dużo klejenia, rysowania, zgadywania, a nawet wspólnych tańców. Na wytrwałych, którzy ukończą grę, czekają upominki.

PREMIERA FILMÓW ANIMOWANYCH O PRZEDWOJENNEJ ULICY ZAMENHOFA STWORZONYCH PRZEZ DZIECI
godz. 15.00, miejsce edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”
Wstęp wolny
Zapraszamy małych i dużych na filmy inspirowane przedwojenną ulicą Zamenhofa, które powstały podczas warsztatów z animacji poklatkowej i rekonstrukcji dźwięków.

NIEDZIELA, 23 PAŹDZIERNIKA 2016

FILMY ANIMOWANE O PRZEDWOJENNEJ ULICY ZAMENHOFA STWORZONE PRZEZ DZIECI
godz. 11.00 – 18.00, miejsce edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”
Wstęp wolny
Informacja o wydarzeniu w opisach imprez organizowanych
22 października

WARSZTATOWO KOMIKSOWO
godz. 11.00, miejsce edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja
Lubicie czytać komiksy? A może chcielibyście stworzyć swój własny? Zapraszamy na aktywne i twórcze warsztaty. Do wyboru – rysowanie pod okiem autorów znanych komiksów, tworzenie animacji poklatkowej i zabawa w teatr. Inspiracje znajdziemy w legendach, których pełno jest na naszej wystawie stałej. Poszukamy słów, dźwięków, obrazów, obiektów i stworzymy z nich własne historie. Na wszystkich uczestników czekają niespodzianki oraz poczęstunek.

WYSTAWA OD 21 PAŹDZIERNIKA DO 4 GRUDNIA 2016

CZYTELNIA KRESKI – WYSTAWA PLANSZ KOMIKSOWYCH
Jak na relacje polsko-żydowskie patrzą współcześni twórcy komiksów? Pokażemy sygnowane plansze komiksowe i komiksy ze zbiorów Muzeum POLIN, m.in. autorstwa Rutu Modan, Jacka Michalskiego, Krzysztofa Gawronkiewicza czy Marka Raczkowskiego. Spotkania z artystami oraz kuratorem wystawy odbędą się
22 i 23 października, godz. 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 i 19.00.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!