Delegacja AJC z wizytą w Warszawie. Spotkania z polskim prezydentem i premierem

Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Davidem Harrisem, szefem AJC, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Delegacja AJC zakończyła dwudniową wizytę w Polsce. Jej głównym punktem były spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Delegacja, której przewodniczył Dyrektor Wykonawczy AJC David Harris, spotkała się także z ambasadorem USA Paulem Jonesem i ambasador Izraela Anną Azari, a także z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem i Lesławem Piszewskim, Przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, organizacji partnerskiej AJC.

Główne tematy spotkań dotyczyły: priorytetów Polski na dwuletnią kadencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (2018-2019); stanu stosunków transatlantyckich i obopólnie korzystnych więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi; możliwości przyjęcia przez Polskę roboczej definicji antysemityzmu zaproponowanej przez International Holocaust Remembrance Alliance – IHRA (co wcześniej uczyniły już Austria, Bułgaria, Niemcy, Rumunia i Wielka Brytania); perspektywy wspólnego świętowania 100. rocznicy odrodzenia niepodległej Polski i 70. rocznicy uzyskania niepodległości przez Izrael; oraz relacji między Polską a Unią Europejską, a także narastającego w Europie zagrożenia antysemityzmem i ksenofobią.

“AJC od dziesięcioleci angażuje się w Polsce w sposób wyjątkowy” – stwierdził Harris. “Wytrwale wspieraliśmy Polskę podczas dramatycznych wydarzeń lat 80. i kluczowych dla jej przyszłości wydarzeń po roku 1989, także orędując za członkostwem Polski w NATO i Unii Europejskiej. W marcu 2017 roku otworzyliśmy w Warszawie biuro AJC na Europę Środkową (AJC Central Europe), które obejmuje swoim zasięgiem trzy kraje bałtyckie i cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej. Rok 2018 stanowi dobrą okazję, aby potwierdzić nasze zaangażowanie w dalsze pogłębianie relacji między Polską, Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i społecznością żydowską na świecie”.

“Podziękowaliśmy przedstawicielom polskich władz za głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w sprawie Jerozolimy w grudniu ub.r., podkreślając strategiczne więzi łączące Polskę z Izraelem i ścisły sojusz ze Stanami Zjednoczonymi” – dodał Harris.

Podczas wizyty, biuro AJC Central Europe wydało roboczą kolację, w której wzięli udział ambasadorzy Republiki Czeskiej, Litwy, Łotwy, Słowacji i Węgier, ambasador USA Paul Jones, dyrektor Departamentu Ameryki w polskim MSZ Grzegorz Kozłowski oraz zastępca ambasadora Estonii.

Istotnym elementem wizyty była także debata ekspercka, współorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i AJC Central Europe, podczas której David Harris mówił o partnerstwie transatlantyckim, Europie Środkowej oraz Bliskim Wschodzie w zmieniających się realiach politycznych.

Członkami delegacji AJC byli także: Kim Pimley, Przewodnicząca Komisji ds. Stosunków Międzynarodowych AJC; Simone Rodan, Dyrektor AJC Europe; Agnieszka Markiewicz, Dyrektor Biura AJC Shapiro Silverberg Central Europe; oraz Sebastian Rejak, senior program and policy oficer w biurze AJC Central Europe.

Shapiro Silverberg AJC Central Europe Office

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!