“Cena prawdy” na zakończenie Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

“Cena prawdy” Avi’ego Neshera, film pokazany 22 listopada na zakończenie 18. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, to próba spojrzenia na rodzinne problemy, które dotyczą nie tylko Jerozolimy. Każdy z nas przecież zderza swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Każdy z nas przeżywa rozczarowania. I każdy z nas ma nadzieję.

Jedną z bohaterek filmu jest młoda dziewczyna, wychowana w świeckiej rodzinie, bez ojca, który opuścił ją kilkanaście lat wcześniej. Po dość burzliwym okresie dorastania razem ze swoim chłopakiem zwróciła się w stronę religii. Oboje planują ślub, do którego reszta rodziny nie zamierza dopuścić. Wywołuje to kolejne perypetie i ujawnia problemy, z jakimi każdy z bohaterów musi się zmagać.

W pewnym momencie filmu słyszymy, że kiedy rodzi się dziecko, to na świecie pojawiają się dwie osoby – taka, jaką to dziecko będzie i taka, jaką chcemy, żeby było. Te dwie osoby są często tak różne od siebie, że dążąc do ujrzenia jednej, całkowicie możemy stracić drugą. Wybór należy do nas.

Tak samo jest z innymi wyborami, jakich dokonują bohaterowie filmu – oraz my sami. Czy nie chcemy na siłę zmieniać charakteru naszych życiowych partnerów? Nie chcemy ich na nowo “wychowywać”, by bardziej pasowali do naszych wyobrażeń, a mniej byli sobą? Czy nie za szybko osądzamy innych ludzi? Jeżeli ktoś żyje w sposób odmienny od naszego, nie oznacza to przecież, że dokonał gorszego wyboru. Pójście inną życiową ścieżką nie jest błędem.

Wyjście ze sztywnych ram własnych wyobrażeń o cudzym życiu wymaga ogromnego wysiłku. Najtrudniej go zrobić, gdy myślimy o własnych dzieciach. Bo przecież to my, rodzice, wiemy najlepiej co jest dla nich dobre. Gdy odrzucają nasze rady, nie możemy się z tym pogodzić. I nie widzimy, że upór w urządzaniu ich życia sprawia, iż tylko bardziej się od niego oddalamy.

“Cena prawdy” daje nadzieję na to, że nawet po najgorszej kłótni możemy się ze sobą porozumieć. Że warto próbować dostrzec w drugim człowieku jego samego, a nie nasze własne odbicie. I że gdy wydaje nam się, że ruszamy komuś na ratunek, to sami możemy okazać się tymi, którzy potrzebują pomocy.

“Cena prawdy”, reż. Avi Nesher, Izrael 2019

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.