15 000 dolarów grzywny za chasydzkie wesele

13 listopada w nowojorskiej dzielnicy Williamsburg odbyło się wesele Yoela Teitelbauma

Miasto Nowy Jork nałożyło grzywnę w wysokości 15 000 dolarów na chasydów Satmar za organizację w tajemnicy wesela, w którym wzięło udział kilka tysięcy osób.

13 listopada w nowojorskiej dzielnicy Williamsburg odbyło się wesele Yoela Teitelbauma, wnuka rabina Aarona Teitelbauma, przywódcy społeczności Satmar w Nowym Jorku. Zorganizowano je mimo obowiązującego zakazu związanego z epidemią koronawirusa. W świątyniach może przebywać połowa osób, które normalnie tam się mieszczą, a osoby niemieszkające ze sobą powinny utrzymywać dystans 2 metrów i zasłaniać usta i nos.

Zaproszenia na ślub przekazywano ustnie. Zrezygnowano z tradycyjnych informacji w prasie i pisemnych zaproszeń. Wszystko po to, by uniemożliwić władzom interwencję.

Do internetu trafiły filmiki ze ślubu. Widać na nich tysiące chasydów stojących obok siebie, śpiewających, świętujących. Trudno znaleźć w tłumie kogoś, kto nosiłby maseczkę.

Burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio, poinformował, że grzywna to dopiero początek, a uczestnicy wesela mogą spodziewać się dalszych konsekwencji.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!