Austria: Przeprosiny za nieprawidłowości przy dystrybucji szczepionki

szczepionkaSzczepionka, fot. U.S. Secretary of Defense

Oskar Deutsch, przewodniczący zrzeszenia gmin żydowskich w Austrii, przeprosił członków społeczności za to, że dawki szczepionki przeciwko COVID-19 przekazane jego organizacji, trafiły do osób spoza “grupy priorytetowej”.

Deutsch, który sam skorzystał ze szczepionki, zaznaczył, że takie postępowanie było błędem. “Zostałem zaproszony na szczepienie i nie odmówiłem. To był błąd, za który przepraszam”.

Szczepionki podano 30 grudnia w Centrum Majmonidesa, będącym żydowskim domem seniora. Były one przeznaczone dla osób starszych, narażonych na większe ryzyko powikłań przy ewentualnym zarażeniu koronawirusem.

Po zaszczepieniu 343 mieszkańców domu seniora oraz personelu, lekarzom miało zostać 30 dawek. Nadwyżka, zdaniem Deutscha, wynikała z niższej niż zakładana gotowości do zaszczepienia się wśród pensjonariuszy. “Wszyscy mieszkańcy i pracownicy, którzy chcieli się zaszczepić, zostali zaszczepieni” – poinformował Deutsch.

Osoby spoza ośrodka na szczepienie miał zaprosić dyrektor medyczny placówki. Zaszczepiono wtedy m.in. osoby młode, nie będące w żadnej z grup ryzyka.

Wiedeńskie stowarzyszenie Jachad skrytykowało Deutscha i wezwało go do rezygnacji ze stanowiska.

Gmina żydowska w Wiedniu wprowadziła w związku z tą sytuacją elektroniczny system zapisu na szczepienia.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!