Izrael: Powrót do szkół w cieniu pandemii

Ponad 250 tys. izraelskich dzieci wróciło w poniedziałek do szkół prowadzonych przez ultraortodoksyjnych nauczycieli. Reszta rozpocznie naukę 1 września. Wszyscy będą musieli poddać się testom na obecność wirusa oraz przeciwciał.

Dzieci w ultraortodoksyjnych szkołach zaczynają naukę wcześniej, ze względu na przypadające we wrześniu święta.

W niedzielę premier Naftali Bennett zatwierdził przygotowany przez ministerstwa edukacji, zdrowia i obrony oraz Kancelarię Premiera plan pełnego powrotu dzieci do szkół w cieniu epidemii koronawirusa.

Zakłada on, że wszystkie 1,6 mln dzieci w przedszkolach i klasach 1-6 przejdzie badanie serologiczne sprawdzające obecność przeciwciał COVID-19. Ponadto rodziny 1,9 mln dzieci w przedszkolach i klasach 1-9 otrzymają szybkie, domowe testy na COVID-19. Mają nimi sprawdzać uczniów przed pójściem na lekcje.

Pilotażowy program testowania dzieci miał rozpocząć się w kilku ultraortodoksyjnych dzielnicach w poniedziałek. Kilku dyrektorów powiedziało izraelskim mediom, że nie otrzymało informacji na ten temat od rządu.

Od czerwca w Izraelu znów należy nosić maseczki w zamkniętych pomieszczeniach, co oznacza, że uczniowie też powinni je nosić w szkołach.

Yigal Slovik, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji, stwierdził, że szczepienie dzieci w szkołach jest możliwe, ale nie powinno odbywać się w czasie lekcji. „Jesteśmy za szczepionkami i dopuścimy szczepionki w szkołach; nie mamy z tym problemu. Ale nie jest właściwe angażowanie się w szczepienia w godzinach zajęć szkolnych, gdy uczniowie wracają [do klas] po naprawdę trudnym emocjonalnie, społecznie i pedagogicznie roku”.

W niedzielę dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Nachman Ash powiedział, że „nie można powiedzieć na pewno”, czy rok szkolny rozpocznie się zgodnie z planem 1 września. To oznacza, że izraelskie władze rozważają lockdown, który miałby trwać w czasie świąt.

6 września wieczorem rozpoczyna się żydowski Nowy Rok – Rosz Haszana. 15 września wieczorem rozpoczyna się Jom Kipur, Dzień Pojednania, najważniejsze święto w całym roku. Natomiast 20 września wieczorem rozpocznie się Sukkot, Święto Szałasów.

W poniedziałek rano, Ran Balicer, przewodniczący krajowego panelu ekspertów ds. COVID-19, powiedział, że na podstawie aktualnych danych nie widzi powodu, aby nie rozpoczynać tradycyjnego roku szkolnego. “Nie sądzę, że w tym miesiącu dowiemy się czegoś nowego. Chcemy zrobić wszystko, aby uniknąć potencjalnych szkód wynikających z zakłócania szkolnej rutyny”.

Począwszy od niedzieli, zgromadzenia dowolnej wielkości w pomieszczeniach i na zewnątrz są ograniczone do osób, które zostały zaszczepione, wyleczone z wirusa lub posiadają negatywny wynik testu na COVID. Chociaż plan pierwotnie obejmował synagogi i domy modlitwy, ostatecznie zwolniono je z tego obowiązku, jeśli w zgromadzeniu bierze udział mniej niż 50 uczestników.

W poniedziałek w Izraelu było ponad 31 tys. aktywnych przypadków zachorowań na COVID-19, z czego 360 osób było w stanie poważnym.

W całym Izraelu z populacji liczącej 9,3 mln osób, ponad 5,8 mln otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, prawie 5,4 mln otrzymało obie dawki, a 487 959 osób przyjęło już trzecią dawkę.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!