Bielsko-Biała. Wsparcie dla gminy żydowskiej po dewastacji cmentarza

Dewastacja cmentarza w Bielsku-Białej; fot. Dariusz Gajny

Ponad 65 tys. zł zebrano na renowację nagrobków na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej. Dodatkowy dochód przyniosą aukcje i wydarzenia kulturalne.

26 czerwca trzech nastolatków rozbiło 69 nagrobków na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej. Tydzień później 50-letni mężczyzna powiesił na bramie cmentarza torebkę z ekskrementami i antysemickim listem. Sprawcy zostali szybko zatrzymani przez policję.

Oba zdarzenia poruszyły setki ludzi dobrej woli. Z inicjatywy Jakuba Nowaka w serwisie Zrzutka.pl uruchomiono zbiórkę funduszy na naprawę nagrobków. Do tej pory 440 osób wpłaciło prawie 66 tys. zł. Pieniądze już trafiły na konto Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, która jest właścicielką cmentarza. Zbiórka trwa nadal, liczy się każda kwota.

„Dobro, z którym spotkaliśmy się z Państwa strony, jest nieocenione” – przekazał dziś Jakub Nowak – „Chociaż kosztorys rzeczoznawcy opiewa na 300 tys. zł, to jest to tylko aspekt fizyczny, z którym będziemy się mierzyć. Dla mnie cennym jest aspekt niematerialny. Duchem naszego miasta jest dobroć i braterstwo”.

Proces sprawców dewastacji powinien rozpocząć się we wrześniu. Jeśli sąd rodzinny uzna ich za winnych i gmina żydowska otrzyma odszkodowanie, pieniądze ze zbiórki będą przekazane na ratowanie zabytkowego cmentarza, naprawę innych nagrobków oraz system monitoringu.

Fundusze będą pochodziły również z aukcji dzieł sztuki przekazanych przez artystów, między innymi Joannę Chudy i Tigrana Vardikyana. Bielski Chór Kameralny przygotowuje się do koncertu, z którego dochód zostanie przeznaczony na naprawę nagrobków. Beskidzka Izba Lekarska postanowiła odnowić nagrobki Leona i Stefanii Zimmermann.

„Gdyby nie darczyńcy, nie bylibyśmy w stanie zapewnić środków finansowych na naprawę zniszczonych macew. Jesteście wielcy, rozsiewacie dobro i wzbudzacie nadzieję na lepszą przyszłość” – napisała Dorota Wiewióra, przewodnicząca gminy żydowskiej w Bielsku-Białej.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!