Sekretarz Generalny ONZ: Epidemia wywołała wzrost antysemityzmu i neonazizmu

Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ, podczas poniedziałkowego przemówienia w synagodze Park East w Nowym Jorku powiedział, że przy okazji pandemii koronawirusa pojawiła się nowa fala antysemityzmu. Jednocześnie zwrócił uwagę, że neonazizm i biała supremacja od dawna rosną w siłę.

“Antysemityzm nadal niszczy świat. To smutne, ale nie zaskakujące, że pandemia COVID-19 wywołała kolejną erupcję tej trującej ideologii” – mówił Guterres. “W Europie, Stanach Zjednoczonych i innych krajach przedstawiciele białej supremacji organizują się ponad granicami, obnosząc się z symbolami nazistów”. Przypomniał, że podobne symbole pojawiły się również w czasie zamieszek na Kapitolu.

ADL, amerykańska Liga Przeciwko Zniesławieniu, w 2019 roku odnotowała najwyższy poziom incydentów antysemickich od czas rozpoczęcia prowadzenia takich statystyk. Zdaniem szefa ONZ, im więcej czasu ludzie spędzają w Internecie, tym bardziej narażeni są na propagandę, szerzenie strachu i nienawiści rozpowszechniane przez neonazistów.

Guterres zwrócił uwagę, że w niektórych kręgach idee neonazistowskie weszły do głównego nurtu debaty politycznej. W innych zaś takie osoby zinfiltrowały policję i państwowe służby. Ich popularność zwiększa się w wyniku “globalnego ataku na prawdę, zmniejszania roli nauki i analizy opartej na faktach”.

“Nie ma szczepionki na antysemityzm i ksenofobię. Ale naszą najlepszą bronią pozostaje prawda” – uważa Guterres.

Jego zdaniem potrzebne są globalne działania w celu budowy sojuszu przeciwko wzrostowi i rozpowszechnianiu neonazizmu i białej supremacji. Walczyć należy też z propagandą i dezinformacją.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!