Premiera filmu o Nathanie Mośkiewiczu, ostatnim żydowskim mieszkańcu Koźmina Wielkopolskiego

Film o Nathanie Mośkiewiczu

Stowarzyszenie Krotochwile zaprasza na premierę filmu dokumentalnego o ostatnim żydowskim mieszkańcu Koźmina Wielkopolskiego – Nathanie Mośkiewiczu.

Film powstawał od czerwca 2020 r. – Przez ten czas, mimo wielu utrudnień spowodowanych pandemią, udało nam się przeprowadzić kilka rozmów z mieszkańcami Koźmina Wielkopolskiego, przeszukać archiwa polskie i zagraniczne, a także ustalić losy wielu członków rodziny Mośkiewicza – mówi Paweł Bajerlein ze Stowarzyszenia Krotochwile. – Zgromadziliśmy wiele informacji, dokumentów, fotografii. Staraliśmy się odtworzyć życie Nathana na tyle, na ile po tylu latach jest to możliwe. Szukaliśmy odpowiedzi nie tylko na pytanie, jakie były jego losy, ale przede wszystkim – jakim był człowiekiem.

Film o Nathanie Mośkiewiczu

Za powstanie filmu odpowiadał kamerzysta Paweł Tomczyk oraz reportażystka Wanda Wasilewska. Muzykę do filmu stworzyli Michał Moniuszko i Mikołaj Pol, związani na co dzień z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego.

Twórcy planowali, że premiera filmu odbędzie się w kinie, jednak obecne obostrzenia to uniemożliwiają. Dlatego film będzie można zobaczyć w internecie – na kanale YouTube Stowarzyszenia Krotochwile oraz na Facebookuw sobotę 30 stycznia 2021 r. o godzinie 20.

Film powstał w ramach projektu “Ostatni Żyd. O Nathanie Mośkiewiczu” dofinansowanego ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!