Laureaci Międzynarodowego Festiwalu Żydowskie Motywy

Jury 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ŻYDOWSKIE MOTYWY w składzie: Adam Bajerski, Beata Chmiel, Andrzej Jakimowski przyznało nagrody następującym filmom:

Grand Prix – Złoty Warszawski Feniks dla najlepszego filmu oraz nagroda w wysokości 15 000 zł ufundowana przez Prezydent m.st Warszawy Hannę Gronkiewicz Waltz i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN:

“Zabliźnione serca”/“Scarred Hearts”, reż. Radu Jude,
Rumunia, Niemcy/Romania, Germany, 2016

Jury 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy jednogłośnie przyznało GRAND PRIX Radu Jude za perfekcyjną, pełną zmysłowości i humoru adaptację “Zabliźnionych serc” Maksa Blechera, w której obrazy są tak statyczne i zaklęte w czasie jak zagipsowani są jego bohaterowie i tak sensualne jak skryte w tych niezwykłych kadrach emocje i uczucia pacjentów azylu, który nie strzegł ich jednak przed antysemityzmem i nacjonalizmem partii zwyciężających w Rumunii w przeddzień II wojny.

Warszawski Feniks za najlepszy film fabularny oraz nagroda w wysokości 5000 zł nagroda ufundowana przez Prezesa Telewizji Polskiej SA Jacka Kurskiego:

“Droga Aszera”/“Scaffolding”
reż./dir. Matan Yair Izrael, Polska/ Israel, Poland, 2017

Warszawski Feniks za najlepszy film dokumentalny oraz nagroda w wysokości 5000 zł ufundowana przez Prezesa Telewizji Polskiej SA Jacka Kurskiego

“Nieczyści”/“The Impure”,
reż./dir. Daniel Najenson, Izrael, Argentyna/Israel, Argentina, 2017

Specjalne Wyróżnienie Jury dla filmu:

“Migracja dusz”/”Soul Exodus – A Klezmer Story”,
reż./dir. Csaba Bereczki, Węgry/Hungary, 2016

Warszawski Feniks za najlepszy film krótkometrażowy oraz nagroda w wysokości 5000 zł ufundowana przez Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosława Śmigulskiego:

Przeciętniak/An Average Story,
Izrael/Israel, 2016, reż./dir. Yaniv Segalovich

Warszawski Feniks Nagroda im. Antoniego Marianowicza dla najlepszego filmu polskiego oraz 10 000 zł ufundowana przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS:

Książę i Dybuk/The Prince and the Dybbuk
Polska, Niemcy/Poland, Germany, 2017, reż./dir. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

Nagroda dla filmu najlepiej obrazującego życie żydowskie ufundowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie:

Przeciętniak – reż. Yaniv Segalovich.

Nagroda Publiczności:

“1945” – reż. Ferenc Török.

Festiwal Żydowskie Motywy jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Europie, prezentującym filmy fabularne, dokumentalne oraz krótkometrażowe o historii i tradycji narodu żydowskiego oraz jego kulturowej tożsamości. Na szczególny charakter imprezy wpływają liczne spotkania z reżyserami konkursowych filmów.

Do konkursu nadesłano ok. 600 filmów z całego świata, z których komisja konkursowa wybrała trzydzieści cztery. Otwarcie festiwalu nastąpiło 23 maja w Kinie Muranów, a uroczyste zamknięcie 27 maja w Muzeum POLIN.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!