Gowin w Izraelu o nowelizacji ustawy o IPN oraz współpracy technologicznej

Minister Jarosław Gowin i minister Ofir Akunis, fot. https://twitter.com/NAUKA_GOV_PL

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin, w niedzielę w Tel Awiwie rozmawiał z izraelskim ministrem nauki i technologii, Ofirem Akunisem. Poruszano m.in. temat nowelizacji ustawy o IPN, którą izraelski minister nazwał “wielką pomyłką”.

Rozmowa dotyczyły intensyfikacji kontaktów między polskimi a izraelskimi uniwersytetami, a także współpracy technologicznej. Ta ostatnia odbywa się w ramach projektów badawczych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, agencji wykonawczej MNiSW, i Izraelskiego Centrum Badań i Rozwoju dla Przemysłu. W maju tego roku został rozstrzygnięty piąty polsko-izraelski konkurs na projekty badawcze. Przedstawiciele polskiego rządu razem z ministrem Akunisem poruszyli również temat wielostronnej współpracy Grupy Wyszehradzkiej z Izraelem. Miałaby się ona sprowadzać do realizacji programu pilotażowego dla młodych start-upów, podczas którego młodzi przedsiębiorcy z Europy uczestniczyliby w stażach prezentujących izraelski ekosystem innowacji.

W trakcie rozmów poruszono również sprawę nowelizacji ustawy o IPN. “Myślę, że to dzisiejsze spotkanie jest bardzo ważnym krokiem przybliżającym nas do odsunięcia na bok tego wszystkiego, co w ostatnich miesiącach podzieliło dwa narody, które przez stulecia trwały przecież w koegzystencji” – powiedział po spotkaniu Gowin.

Akunis nazwał ustawę “wielką pomyłką” oraz wyraził nadzieję, że zostanie “anulowana, wycofana”.

“Zapewniłem naszych izraelskich partnerów, że intencją polskiego rządu i społeczeństwa nie jest w najmniejszej mierze kwestionowanie jakiejkolwiek cząstki prawdy o tym, czym był Holokaust, a jedynie sprzeciwianie się kłamstwu historycznemu, jakim jest zrzucanie współodpowiedzialności za Holokaust na cały polski naród” – podkreśla Gowin.

Polski minister przypomniał, że Prokurator Generalny “podważył najistotniejsze elementy tej ustawy”. “Ja osobiście mam nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny podzieli stanowisko PG”.

Polska i Izrael chcą pod koniec roku 2018 lub na początku 2019 r. podpisać umowę o współpracy w dziedzinie robotyki, cybernetyki i kosmosu.