Odnawiają mural w Trawnikach

Kiedy na początku maja nieznany sprawca zniszczył stworzony kilka dni wcześniej mural w Trawnikach, wydawało się, że praca kilkudziesięciu osób skupionych wokół Stowarzyszenia Inicjatyw Trawnickich poszła na marne.

Twórcom jednak, dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu osób, udało się mural odtworzyć. Do pracy przystąpili niemal od razu i nikt z nich nie miał wątpliwości jak ważny, szczególnie w takiej sytuacji, jest to projekt.

W kwietniu, tuż po Jom HaSzoa i związanym z nim Marszu Żywych, podczas którego kilka tysięcy osób wzięło udział w upamiętnieniu ofiar niemieckich obozów zagłady, na żydowskim cmentarzu przy ul. Okopowej w Warszawie ktoś czerwonym sprayem namalował dwie swastyki. “Kolejna żydowska prowokacja,” ogłosił jeden z komentatorów pod informacją na ten temat na portalu Jewish.org.pl. Tok rozumowania nie nowy, bo są tacy, którzy od dawna wiedzą, że wszystkiemu winni są Żydzi.

W styczniu swastyka oraz gwiazda Dawida na szubienicy pojawiły się na pomniku postawionym przez mieszkańców Urzędowa na dawnym cmentarzu żydowskim. Po kilku tygodniach śledztwa okazało się, że sprawcami są nastoletni uczniowie jednej z miejscowych szkół. W Urzędowie przed wojną mieszkało około 300 Żydów. Dziś nie ma ani jednego. Nie ma ich, a jednak wciąż komuś wadzą i to o dziwo młodym ludziom, którzy prawdopodobnie z Żydami nigdy do czynienia nie mieli. No, chyba że brali udział w “rzutach w Żyda”, czyli grze zorganizowanej niedawno przez kiboli jednego z łódzkich klubów sportowych. Za jedyne 2 zł można było w Żyda rzucić aż trzy razy. Chętnych nie brakowało, a zabawa ma szansę odbyć się po raz kolejny, bo zawiadomiona o niej prokuratura śledztwo umorzyła “wobec braku znamion czynu zabronionego”.

Ciekawe jak będzie w przypadku sprawców dewastacji muralu w Trawnikach – czy policja ich znajdzie i postawi im jakiekolwiek zarzuty. Jeden z lokalnych samorządowców już określił ten czyn mianem “weekendowego wandalizmu”, którym nie warto się na dłuższą metę martwić. Samorządowiec może i się nie zmartwił, ale zniszczeniem muralu przejęli się jego twórcy i wielu mieszkańców tej miejscowości. Niemal natychmiast przystąpiono do renowacji. Wiele elementów trzeba było odtworzyć na nowo, ale nikt nie narzekał. Młodzi ludzie ciężko pracowali nad muralem, który jest częścią projektu edukacyjnego dotyczącego Trawnik. Finał akcji odbędzie się 2 czerwca. Jeden wandal zniszczył mural, zamalowując go i umieszczając na nim gwiazdy Dawida oraz czerwoną gwiazdę na szubienicy, a lokalna społeczność pokazała, że się na to nie zgadza, że takich działań nie tylko nie można aprobować, ale należy głośno wyrazić swój protest. I to jest w całej tej sytuacji najistotniejsze. Kimkolwiek jest ten wandal i niezależnie od tego czy zostanie złapany i poniesie karę za to co zrobił, z pewnością już wie, że w Trawnikach jest w swoich poglądach odosobniony. Mieszkańcy tej miejscowości pokazali, że na tego typu działania się nie zgadzają. Ich zapał i energię można tylko podziwiać.

Katarzyna Markusz

fot. Piotr Sewruk

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!