50 tys. dolarów nagrody za zaprzeczanie Zagładzie

"International Holocaust Cartoon Competition Winner" by Source (WP:NFCC#4). Licensed under Fair use via Wikipedia

Danny Danon, izraelski ambasador przy ONZ, domaga się od sekretarza generalnego tej organizacji, Ban Ki-moona, oficjalnego potępienia antysemickiego konkursu dla rysowników zorganizowanego przez irańskie władze.

11. Teherańskie Międzynarodowe Biennale Rysunku odbędzie się w czerwcu i jest sponsorowane przez władze irańskiej stolicy. Biorące udział w konkursie rysunki mają skupiać się na Zagładzie. Zwycięzca otrzyma 50 tys. dolarów.

Danon nazwał to wydarzenie antysemickim. “Zaprzeczanie Holokaustowi to najmocniejszy przejaw antysemityzmu” – napisał w liście do Ban Ki-moona. Zwrócił też uwagę, że 27 stycznia Narody Zjednoczone będą obchodzić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, podczas gdy “jeden z członków ONZ organizuje międzynarodowy konkurs, którego celem jest zaprzeczanie Holokaustowi”.

W maju 2015 w Iranie odbył się podobny konkurs. Wówczas podano, że jego celem jest “pokazanie podwójnych standardów Zachodu związanych z wolnością wypowiedzi, gdzie brak szacunku dla islamu jest tolerowany, a inne tematy – takie jak Holokaust – są tabu”.

Pierwszy taki konkurs Iran zorganizował w 2006 roku. Na tej stronie znajdują się zwycięskie prace.