Nagroda dla Anny Bikont

“My z Jedwabnego” Anny Bikont zwyciężyła w kategorii książek o Holokauście w prestiżowym konkursie 2015 National Jewish Book Award.

Książką roku została publikacja “Anonimowi żołnierze: Walka o Izrael, 1917-1947” Bruce’a Hoffmana. Anna Bikont, której książka po angielsku została wydana jako “The Crime and the Silence: Confronting the Massacre of Jews in Wartime Jedwabne” zwyciężyła w kategorii książek historycznych dotyczących Zagłady.

Anna Bikont jest absolwentką biologii i psychologii. Od 1989 pisze dla Gazety Wyborczej. Jej książka “My z Jedwabnego” została nagrodzona wcześniej m.in. European Book Prize. W uznaniu swoich zasług Bikont została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W kategorii biografii w konkursie National Jewish Book Award najlepsza okazała się książka “Po Zagładzie dzwony wciąż dzwonią” rabina Josepha Polaka, więźnia obozów Westerbork i Bergen Belsen, byłego dyrektor B’nai B’rith Hillel Foundation na Uniwersytecie w Bostonie, przewodniczącego Komitetu Prawnego Sądu Rabinicznego w Massachusetts.

Rabin Polak, podobnie jak Anna Bikont, zajmował się sprawą mordu w Jedwabnem. Patrzył na to jednak z perspektywy religijnej. „Ofiary z Jedwabnego powinny być ekshumowane i pochowane albo na najbliższym żydowskim cmentarzu, albo w Izraelu” – pisał w artykule “Exhuming their neighbors: a Halakhic Inquiry”. “Kiedy ludzie są pochowani zmieszani ze sobą w masowym grobie, tak jak w Jedwabnem, to samo w sobie stanowi pilny powód do ponownego pochówku. (…) To również opinia Nimmukei Yosefa, który przypomina, że Talmud sprzeciwia się chowaniu ludzi “niczym osłów”; Noda bi-Yehuda i rabin Moshe Feinstein zabraniają mieszania kości różnych ludzi w jednym grobie. (…) Kiedy Żydzi są pochowani w niekonsekrowanej ziemi lub na nie żydowskim cmentarzu, muszą być ponownie pochowani.”

National Jewish Book Award po raz pierwszy zorganizowano 65 lat temu. Jest najważniejszą nagrodą w dziedzinie żydowskiej literatury w Ameryce Północnej.