Wieczór inspirowany wierszami Ginczanki

Zapraszamy na wieczór z poruszającym, eksperymentalnym kolażem słowa, obrazu, transowej muzyki i szamańskiego wokalu, powstałym w wyniku spotkania dwóch duetów artystycznych inspirujących się ponadczasowymi wierszami Zuzanny Ginczanki.

Kiedy? 26 stycznia o godz. 20.
Gdzie? Warszawa, ul. Belwederska 44A, DZiK

TWÓRCY:
• Dorota Jarema: muzyka, wokal, improwizacje
• SzaZa (Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki): muzyka, improwizacje
• Gabi von Seltmann: koncepcja artystyczna, reżyseria, scenografia

BOHATERKA:
Zuzanna Ginczanka – Sara Polina Gincburg (urodzona 1917 w Kijowie, zamordowana 1944 w Krakowie), kochająca życie, delektująca się słowem poetka-wizjonerka. Publikowała między innymi w „Skamanrze“ i „Szpilkach“. Znana w świecie międzywojennej bohemy, ceniona przez Tuwima i Gombrowicza. Wyemancypowana, olśniewająco piękna kobieta. Całe życie umykająca stereotypom. Doświadczona wojenną ucieczką i zdradą Żydówka. Aresztowana przez gestapo, torturowana i rozstrzelana kilka tygodni przed wejściem do Krakowa Armii Czerwonej.
Pamięć o jej twórczości – niegdyś kompletnie wymazana – powraca z wielką siłą.

OPIS PROJEKTU:
Poprzez improwizacje muzyczne i wokalne, szepty, szmery, kroki i odgłosy zwierząt powstaje oniryczna narracja, w którą wplecione zostają przypowieści o miłości i pięknie życia napisane przez Zuzannę Ginczankę językiem zaskakująco dziś współczesnym i aktualnym.

W wierszach – „implantach“ wspomnień – snuje się historia o wyemancypowanej Kobiecie, Poetce, Żydówce. O instynktach, zmysłach, fizjologii, emocjach. Wspomniane miłość i zachwyt życiem wychodzą na pierwszy plan, ale wymieszane są z ironią, zdradą i strachem.

Pojawiają się też… osy, rysie, żbiki, pumy, lisy i legendarny Żar-Ptak – duch ognia o magicznej mocy.
Żar-Ptak na scenie staje się Feniksem, czyli mitycznym symbolem odradzania i nieśmiertelności. Tak właśnie – ponad siedemdziesiąt lat po śmierci poetki – artyści przywołują fragmentaryczną pamięć Ginczanki i o Ginczance. Spełniają się słowa poetki:

„muszę
siebie
tutaj
rozproszoną
znaleźć.“
Zuzanna Ginczanka, „Zapiski na marginesie“, „O centaurach“ (1936)

Czas trwania spektaklu: 60 minut
Wstęp: 20 zł

***
Dorota Jarema – artystka emocjonalnie improwizująca. Wokalistka obdarzona niezwykłą barwą głosu, którego używa jak instrumentu. Swobodnie porusza się w wielu stylach muzycznych.

SzaZa – Paweł Szamburski (klarnet) i Patryk Zakrocki (skrzypce, altówka, mbira) to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy aktywnie działają na scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Wydają w słynnej oficynie Lado ABC.

Gabi von Seltmann – artystka interdyscyplinarna, animatorka kultury. Poprzez różne formy sztuki poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące pamięci, tożsamości i historycznych uwikłań.