Egipcjanie krytykują Messiego za… syjonizm

Argentyńska gwiazda piłki nożnej, Lionel Messi, został skrytykowany przez egipskich urzędników za przekazanie swoich butów na aukcję charytatywną w Egipcie.

W ubiegłym tygodniu Messi wziął udział w programie egipskiej telewizji. To tam przekazał swoje buty na aukcję charytatywną, za co dostał podziękowania od gospodyni programu Mony El-Sharkawy.

Buty w kulturze arabskiej są uważane za zniewagę, bo są brudne i dotykają ziemi. Said Husajn, członek egipskiego parlamentu, skrytykował Messiego na antenie. “Nie wiesz, że paznokieć egipskiego niemowlęcia jest więcej wart niż Twoje buty?” – powiedział. “Sprzedaj je Izraelowi”.

Rzecznik Egipskiego Związku Piłki Nożnej zadzwonił do programu i oznajmił, że Messi jest Żydem. “Ubodzy ludzie w Egipcie nie potrzebują pomocy od kogoś z obywatelstwem żydowskim lub syjonistycznym” – stwierdził.

Messi jest praktykującym katolikiem. W sierpniu 2013 odwiedził Jerozolimę podczas wycieczki z klubem z Barcelony.

Egipski piłkarz Ahmed Mido Hossam napisał na Twitterze: “Najcenniejszą rzeczą pisarza jest jego pióro. Najcenniejszą rzeczą piłkarza są jego buty. Mam nadzieję, że zatrzymamy te fałszywe oskarżenia”.