„Po wojnie pozostało zaledwie pięć domów…”

fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau

75 lat temu, w marcu i kwietniu 1941 r. Niemcy rozpoczęli masowe wysiedlenia polskiej ludności cywilnej z terenów położonych w pobliżu obozu koncentracyjnego Auschwitz I. Dla upamiętnienia tych wydarzeń 21 kwietnia 2016 r. Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zorganizowało sesję edukacyjną, a także ogłosiło konkurs „Po wojnie pozostało zaledwie pięć domów…”, nad którym honorowy patronat objęła Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Pani Beata Szydło.

Celem konkursu jest pielęgnowanie pamięci o Ofiarach Auschwitz, tragedii Zagłady oraz obozu koncentracyjnego, a także kształtowanie i rozwijanie, w szczególności wśród młodego pokolenia, wrażliwości na niesprawiedliwość i krzywdę ludzką.

Uczestnicy mogą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: obiekt historyczny, gdzie zadaniem jest przedstawienie obiektu historycznego pochodzącego ze zbiorów prywatnych z okresu II wojny światowej, dotyczącego wysiedleń ludności cywilnej z Oświęcimia i okolicznych miejscowości w latach 1940-1941, związanych z rozbudową niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, a także praca literacka związana z tą tematyką. Prace nadsyłać można do 29 lipca 2016 r. Wszystkie szczegóły znaleźć można w regulaminie konkursu.

W liście skierowanym do uczestników konferencji przez Premier Beatę Szydło czytamy: „Szanowni Państwo, spotykacie się dziś w 75. rocznicę wysiedlenia polskich rodzin z miejscowości, na których terenie niemieccy naziści zaplanowali rozbudowę obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Poświęcona temu wydarzeniu sesja edukacyjna zorganizowana przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau jest szlachetnym wyrazem podtrzymywania pamięci o ofiarach niemieckich represji, hołdem złożonym ludności cywilnej Oświęcimia i okolic, ale także dowodem naszej wspólnej wiary, że utrwalanie prawdy historycznej i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom pozwala budować lepszą przyszłość. Dzisiejsze spotkanie z pewnością przyczyni się do upamiętnienia wydarzeń lat 1940-41, które rozegrały się na bliskiej memu sercu Ziemi Oświęcimskiej. Jestem wdzięczna inicjatorom sesji za cenne działania służące przekazywaniu dziedzictwa historycznego tych terenów, a tym samym umacnianiu miejscowej tożsamości.”