Dochodzenie przeciwko czeskiemu ekstremiście

Adam Bartos, fot. Martina Neckářová/Twitter

Czeska policja prowadzi dochodzenie przeciwko czeskiemu politykowi Adamowi Bartosowi, liderowi ekstremistycznej, prawicowej partii Narodowa Demokracja.

Bartos jest podejrzewany o zniesławienie, podżeganie do nienawiści i negowanie ludobójstwa. Grozi mu do trzech lat więzienia.

36-letniego polityka zatrzymano w czwartek podczas przeszukania jego domu w stolicy Czech. Zarekwirowano dokumenty i inne materiały, a Bartosa po przesłuchaniu zwolniono w piątek.

Według śledczych polityk między majem 2013 a kwietniem 2016 publikował książki i inne dokumenty oraz wygłaszał przemówienia publiczne, w których podżegał do nienawiści wobec Żydów. Sam Bartos uważa, że jego zatrzymanie ma charakter polityczny i jest próbą “zniszczenia jedynej prawdziwej opozycji wobec systemu”.

Dyrektor wykonawczy federacji czeskich gmin żydowskich, Tomas Kraus, informuje, że Bartos często pojawiał się w raportach dotyczących przejawów antysemityzmu. Jednocześnie podkreślał swoje wsparcie dla Izraela i brał udział w marszach poparcia dla tego kraju, trzymając w ręku izraelską flagę.