Trzech na czterech izraelskich Żydów uważa, że nie ma okupacji

fot. by Ester Inbar, available from Wikimedia Commons

71,5 procent izraelskich Żydów nie postrzega izraelskiej kontroli na Zachodnim Brzegu jako “okupacji”. Taki sam procent izraelskich Arabów ma przeciwne zdanie. To wyniki majowego badania Izraelskiego Instytutu Demokracji opublikowane w poniedziałek.

Na pytanie: “Która z następujących spraw jest dla ciebie ważniejsza: osiągnięcie pokojowego porozumienia z Palestyńczykami czy uznanie przez Palestyńczyków Izraela jako państwa żydowskiego?” 48 procent ankietowanych Żydów wybrało drugą możliwość. 27 procent uznało za ważniejsze porozumienie pokojowe. 16 procent uznało, że obie sprawy są równie ważne.

Ankietowani odpowiadali też na pytania dotyczące zbliżających się wyborów prezydenckich w USA. 40 procent respondentów uznało, że lepsza dla Izraela będzie Hillary Clinton, 31 procent wskazało Donalda Trumpa.

Na pytanie: “Do jakiego stopnia boisz się, że ty lub ktoś z twoich najbliższych zostanie poszkodowany w trakcie obecnej fali ataków terrorystycznych?”, 64 procent respondentów stwierdziło, że obawia się tego znacznie lub umiarkowanie. Około 50 procent ankietowanych powiedziało, że obecna fala terroru jest w fazie spadkowej.

Badania przeprowadzono 2 i 3 maja.