Belgijski parlement nominował terrorystę do Nagrody Nobla

Graffiti przedstawiające Barghoutiego na murze w Kalandii

Belgijscy parlamentarzyści zgłosili nominację do Pokojowej Nagrody Nobla jednego z liderów Fatahu, Marwana Barghouti, który w izraelskim więzieniu odsiaduje wyrok pięciokrotnego dożywocia za ataki terrorystyczne podczas drugiej intifady.

Palestyńscy aktywiści zabiegali o nominację dla Barghoutiego od kwietnia. Belgijscy parlamentarzyści w liście do komitetu noblowskiego nazwali Palestyńczyka “pokojowym aktywistą i kluczową postacią w przyszłych rozmowach między Izraelem a Palestyńczykami”.

“Pokój wymaga uwolnienia Marwana Barghoutiego i innych więźniów politycznych oraz wolności dla narodu palestyńskiego, przez dekady żyjącego pod okupacją” – napisali posłowie z Belgii.

Barghouti to były lider Tanzim, zbrojnego skrzydła Fatahu. Jest też założycielem grupy terrorystycznej Brygada Wojowników Al-Aqsa. Został skazany w 2004 za morderstwo i jedną próbę morderstwa. Ponosi również odpowiedzialność za cztery ataki terrorystyczne. W więzieniu pozostał aktywny politycznie. Jest uważany za przyszłego następcę Mahmouda Abbasa.