“Final Cut” w Muzeum Polin

Budapesztański teatr żydowski Golem przyjeżdża do Warszawy ze swoją najchętniej oglądaną sztuką i zarazem najlepszą komedią węgierskiego festiwalu humoru 2013 roku. Spektakl „Final Cut” zaprezentowany zostanie 9 czerwca o godzinie 19.00 w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wydarzenie towarzyszy konferencji „Żydowskie dziedzictwo kulturowe. Projekty, metody, inspiracje”.

Czy wierzymy informacjom znalezionym w sieci? Czy to prawda, że Żydzi przejmą władzę nad światem? Czy niegrzecznie jest jeść widelcem w chińskiej restauracji? Czy niestosownym jest przełączenie tureckiego kanału telewizyjnego w tureckiej restauracji? Jak to się wszystko łączy?
W trakcie 90-cio minutowego spektaklu „FINAL CUT” widownia będzie weryfikować i szukać odpowiedzi, utwierdzać lub odrzucać wszystkie obserwacje, przypuszczenia, pytania i wiedzę na temat Żydów oraz międzykulturowych stereotypów.

W 2015 i 2016 roku w ramach projektu „Golem is coming” spektakl FINAL CUT wystawiany był w kilkunastu węgierskich miejscowościach – największych skupiskach społeczności żydowskiej na Węgrzech przed wojną. Rozmawiając z reżyserem i aktorami, ich mieszkańcy zmierzyli się z własnymi uprzedzeniami na temat Żydów i innych mniejszości.

András Vinnai „FINAL CUT”
9 czerwca, godz. 19.00
reżyseria: András Borgula
dramaturgia: Virág Németh
występują: Gergely Bánki, Zoltán Schmied, Mari Nagy, Zoltán Tamási, Katalin Gergely
Spektakl w języku węgierskim, z tłumaczeniem na język polski i angielski.
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc: http://bilety.polin.pl/nienumerowane.html?id=38223