Muzeum Polin wesprze Teatr Żydowski?

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin / Facebook

“To strata dla dziedzictwa kulturowego, dla Warszawy i dla Polski” – tak o próbie zamknięcia Teatru Żydowskiego mówił dziennikarzom przed rozpoczynającą się dziś w Muzeum Polin konferencją Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe, prof. Dariusz Stola, dyrektor muzeum.

W ciągu ostatnich dni sytuacja wokół Teatru Żydowskiego – jedynego w Polsce i jednego z dwóch w Europie grającego sztuki w jidysz – była napięta. Prywatny inwestor kupił budynek, w którym znajduje się Teatr, w ubiegłym roku od TSKŻ. W piątek pojawiła się informacja, że Teatr zawiesza swoją działalność, odwołuje spektakle, ze względu na decyzję Powiatowego Inspektora Budowlanego o złym stanie budynku. Ta decyzja została uchylona przez Wojewódzkiego Inspektora Budowlanego. Teatr wraca do gry i zapowiada kolejne przedstawienia, ale jego siedziba nadal jest ogrodzona żółtymi płachtami z informacją o niebezpieczeństwie.

– Bardzo ubolewam nad tym, co się dzieje – przyznaje prof. Stola. – Może uda nam się w razie potrzeby udostępnić nasze sale na niektóre wydarzenia.

W budynku muzeum Polin nie uda się zorganizować spektakli, ale spotkania kulturalne byłyby możliwe. Dyrekcja muzeum jest zaskoczona sytuacją wokół teatru. – Tam się działo wiele ważnych rzeczy – podkreśla Stola. – Mam nadzieję, że znajdzie się sposób na funkcjonowanie teatru do momentu aż powstanie nowy budynek. Życzymy koleżankom i kolegom jak najlepiej w tej sprawie.