Antyżydowskie stereotypy w TVP. Polska loża B’nai B’rith protestuje

Szanowni Państwo,

W ubiegłą niedzielę (26 czerwca) o godzinie 10:56, w programie TVP3 wyemitowano piosenkę satyryczną w wykonaniu pana Ryszarda Makowskiego, związanego wcześniej z kabaretami OT.TO i Pod Egidą.

Piosenka ta buduje wizerunek Żydów jako lichwiarzy i spekulantów, odpowiedzialnych za niekorzystne kredyty frankowe i wpędzających Polaków w spiralę zadłużenia. Piosenka rozpoczyna się od dwóch jidyszyzmów („Cymes, geszeft tu się kręcił tyle lat…”), tworzących jasne skojarzenie Żydów z nieuczciwymi praktykami bankowymi. W dalszej części słyszymy, że ograniczenie nieuczciwych praktyk finansowych przez Rząd Polski na pewno zasmuciło żydowskich bankierów: „Zasępił się sam Rotschild – mistrz lichwy znamienity”.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że program satyryczny rządzi się swoimi prawami. Jednak tego typu insynuacje, wiążące Żydów z nieuczciwymi transakcjami finansowymi, doprowadziły w Europie do wielu tragedii. Sugerowanie, że rodzina Rotschildów zajmuje się lichwą, było jedną z głównych treści nazistowskiej propagandy (choćby w okrytym hańbą propagandowym filmie „Rotschildowie” z 1940 roku). Wskazywanie na Żydów, jako winnych wszelkich trudności finansowych, budowało klimat społecznego przyzwolenia dla dyskryminacji, a w końcu dla zagłady europejskich Żydów nie tylko w Niemczech, ale i w krajach okupowanych .

Warto pamiętać też, że Dom Rothschildów wielokrotnie w ostatnich latach fundował stypendia polskich uczonych, odnawiał zabytki ważne dla naszego narodowego dziedzictwa, wspierał festiwale kulturalne, na których Polacy mogli zapoznać się z kulturą żydowską. Nazywanie Domu Rothschildów „mistrzami lichwy” jest karygodne i nie znajdujące żadnego poparcia w faktach. To polskie banki sugerowały Polakom kredyty frankowe, a lichwiarskie pożyczki oferowane są w Polsce głównie przez rodzime przedsiębiorstwa.

Na budżet telewizji publicznej składają się wszyscy polscy obywatele, również my – Polscy Żydzi. Nie chcemy, żeby opłata radiowo-telewizyjna była przeznaczana na rozbudzanie zawistnych stereotypów oraz poszukiwanie kozłów ofiarnych.

B’nai B’rith Polska