Sharansky: Odrzucenie rabina Looksteina delegitymizuje Izrael

fot. עתים / Facebook

Około 200 osób demonstrowało dziś przed siedzibą sądu rabinicznego w Jerozolimie w związku z rozpoczęciem rozprawy 31-letniej Amerykanki, której konwersję odrzucili rabini z miejscowości Petach Tikwa. W demonstracji wziął udział m.in. Natan Sharansky, szef Agencji Żydowskiej oraz kilku członków Knesetu.

Protest zorganizowali byli studenci rabina Haskela Looksteina, który zajmował się procesem konwersji Amerykanki oraz, co szczególnie zainteresowało światowe media, Ivanki Trump, córki kandydata na prezydenta USA.

Lookstein pochodzi z rodziny o długich tradycjach rabinicznych. Po jego stronie opowiedział się Natan Sharansky. “Przyszedłem tu, jako szef Agencji żydowskiej, który walczy – bo na tym polega moja praca dla rządu – o wzmocnienie więzi między Żydami mieszkającymi na całym świecie a Izraelem” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami. Jego zdaniem obowiązkiem państwa jest danie poczucia diasporze, że Izrael jest ich domem. Odrzucanie dokumentów wystawianych przez tak uznanych rabinów jak Lookstein jest działaniem w przeciwną stronę. “To, co się teraz dzieje to delegitymizacja państwa Izrael. Nie przez naszych wrogów, ale przez nasze własne władze.” Jego zdaniem Izrael nie powinien ingerować w decyzje wydawane przez syjonistycznych religijnych liderów w Ameryce.

W demonstracji wzięli udział również parlamentarzyści: Aliza Lavie, Elazar Stern, Yehuda Glick i Dov Lipman.