„Kuchnia mamy Soni” – kulinarna podróż do przedwojennej Warszawy

Przedwojenna Warszawa była ważnym centrum kultury żydowskiej. Z orientalną kulturą i językiem jidysz można było zetknąć się na każdym kroku, także w barach i restauracjach. Tradycyjna kuchnia żydowska z gęsim pipkiem, czulentem, gefilte fisz, cymesem doceniana była zarówno przez Żydów, jak i gojów. W czasie Festiwalu Warszawa Singera pragniemy zapoznać współczesną publiczność ze smakami żydowskiej Warszawy, które gościły w domu Soni i Szmula Tencerów. Ich dzieci, Gołda i Janusz, postanowili zebrać tradycyjne aszkenazyjskie przepisy w formie książki kucharskiej „W kuchni mamy Soni”, użyczając tytułu kulinarnej części Festiwalu Warszawa Singera. Na Festiwal kulinarny składają się pokazy i warsztaty, prowadzone przez wybitnych znawców żydowskiego gotowania, którzy umiejętność przyrządzania żydowskich potraw wynieśli z domu.

Restauracje i bary działające wokół Placu Grzybowskiego przygotują specjalne festiwalowe menu, inspirowane przysmakami mieszkańców dawnej, żydowskiej Warszawy. Spośród tych pozycji najlepsze potrawy wybiorą publiczność i jury pod przewodnictwem Macieja Nowaka. By zagłosować na ulubiony przysmak spośród potraw konkursowych, należy podczas Festiwalu Warszawa Singera odwiedzić restauracje i po degustacji pozostawić ankietę u kelnera. Potrawa, która zyska najwięcej głosów otrzyma certyfikat nagrody publiczności. Na nagrody mogą też liczyć goście biorący udział w głosowaniu.

Weźmiemy udział w warsztatach zaplatania chałki „Chałka na świątecznym stole, czyli mycwa. Tradycja i przepisy”, prowadzonych przez Hannę Kossowską. Warsztaty obejmują opowieści o proweniencji challot, o świątyni i Chlebach Obecności, o mycwach związanych z przygotowaniem ciasta i rodzajach chałek, i wreszcie o sposobach ich zaplatania.

Wypiekiem i konsumpcją jeszcze ciepłej, delikatnej i maślanej chałki zajmiemy się także podczas warsztatów organizowanych z Haliną Czaplińską, piekarzem Charlotte Menora.

Okazję do poznania smaku win z izraelskiej winnicy Teperberga będziemy mieli podczas wyjątkowego wieczoru „Koszerne, czyli jakie?”. Poznamy kosztowne glass by glass oraz zapoznamy się z opracowaną przez City Wine autorską metodą zmysłowego postrzegania wina, nazywaną VINOCOMPAS. Podczas degustacji odbędzie się krótki wykład o koszerności i regułach, które muszą być zachowane w tym procesie.

Na wyjątkowe warsztaty „Przy stole z Singerem” zaproszą miłośniczki i znawczynie kuchni żydowskiej. Szabasowe gotowanie z Etel Szyc oraz prawdziwymi „jidysze mame”: Klarą Szyc i Marią Tkaczyk, to niepowtarzalna okazja, by nauczyć się przygotowywać tradycyjne potrawy szabasowe.

Specjalnie na festiwal restauracja Bagels & Friends przygotowała pokaz wypieku bajgli, który poprowadzi berliński mistrz Andreas Pfeffer, wypiekający oryginalne żydowskie bajgle od ponad 20 lat pod znaną, tradycyjną marką Salomon Bagels. Restauracja zaproponuje gościom wybór aż 10 różnych rodzajów bajgli, pieczonych według oryginalnej, wpływającej na ich smak i konsystencję receptury.

Dziennikarka kulinarna, stylistka, prowadząca księgarnio-kawiarnię Bílý Koníček w Muzeum Etnograficznym, zaprosi nas w świat żydowskich przysmaków podczas warsztatów: „Moderny” rosół Maryli Musidłowskiej. A do tego puchate kuleczki macowe i sałatka z pieczonego kurczaka w nowoczesnym wydaniu, coby było pysznie.

W dniach 26 sierpnia – 4 września pragniemy dzięki kulinarnej odsłonie Festiwalu przywrócić pamięć o lubianej niegdyś przez warszawiaków jidyszowej gastronomii. I tak jak niegdyś bywano u Grubego Joska na ulicy Gnojnej za Żelazną Bramą czy bawiono się na Szmulkach, tak dziś skosztujemy tych samych żydowskich przysmaków w nowo otwartych lokalach przy Placu Grzybowskim: Mercato, Charlotte Menora, Bagels&Friends, City Wine.

Więcej: www.festiwalsingera.pl oraz www.facebook.com/FestiwalSingera