Zabezpieczą polanę mogił w Sobiborze

fot. http://sobibor.info.pl/

Jeszcze w tym roku na terenie muzeum w Sobiborze zostanie zabezpieczona polana mogił. Prace kontroluje izraelski ekspert, Arieh Klein. Termin budowy samego muzeum nie jest jeszcze znany.

Polana mogił to masowe groby znajdujące się na terenie dawnego obozu w Sobiborze. Ich zabezpieczenie, zgodnie z projektem, będzie polegało na odwodnieniu terenu polany, przykryciu go specjalną geowłókniną, a następnie nawiezieniu na ten obszar głazów.

Budowa muzeum na terenie Sobiboru miała rozpocząć się w ubiegłym roku. Projekt był już zaaprobowany przez wszystkie strony biorące udział w pracach muzeum – w tym izraelski instytut Jad Waszem. Sprawę opóźniły prace archeologiczne prowadzone na tym terenie, w wyniku których odkryto pozostałości komór gazowych.

– Grupa Sterująca złożona z przedstawicieli rządów Izraela, Holandii, Słowacji i Polski nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie niektórych szczegółów ostatecznego projektu. Kiedy tylko do tego dojdzie, będziemy mogli rozpocząć prace – mówi portalowi Jewish.pl rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku, Agnieszka Kowalczyk-Nowak.

Tymczasowym muzeum może stać się budynek dawnego dworca kolejowego, który znajduje się w pobliżu. – Po wyremontowaniu chcemy w nim urządzić Miejsce Edukacji Historycznej Sobibór. O pieniądze na ten cel zabiegamy w ramach jednego z unijnych programów – zapewnia w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim Andrzej Romańczuk, starosta włodawski.