Oświadczenie aktorów Teatru Żydowskiego

Poniżej publikujemy oświadczenie zespołu aktorskiego Teatru Żydowskiego w Warszawie:

Szanowni Państwo

Jako członkowie zespołu aktorskiego Teatru Żydowskiego chcemy podziękować uczestnikom Walnego Zjazdu Związku Artystów Scen Polskich za okazane nam wsparcie, a szczególnie Prezesowi zarządu głównego, Olgierdowi Łukaszewiczowi, który w trudnych chwilach stanął po naszej stronie.

Jednocześnie wyrażamy oburzenie słowami, jakie w trakcie Zjazdu, który odbył się 26 września, wypowiedział pan Artur Hofman, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Stwierdził on, że szkoda, iż aktorzy żydowscy nie założyli opasek z gwiazdami Dawida, by protestować przeciwko zamknięciu Teatru, wychodząc w maju na plac Grzybowski, by zaprezentować „Skrzypka na dachu”. Podkreślił również, że w naszym Teatrze nie ma Żydów i jest on stowarzyszeniem ubecko-złodziejskim.

Przedstawiciele firmy Ghelamco oraz TSKŻ zgłosili chęć udziału w spotkaniu, ponieważ chcieli ustosunkować się do oświadczenie Olgierda Łukaszewicza, który w maju tak skomentował sytuację naszego Teatru: „W ocenie mojej i kolegów nic nie usprawiedliwia najścia na teatr. W ten sposób nie traktuje się aktorów i dyrekcji teatru, który w dyskursie publicznym dotyka trudnych i bolesnych moralnych rozliczeń w Polsce”. Zdaniem Ghelamco i TSKŻ opinia ta była dla nich krzywdząca.

My, aktorzy Teatru Żydowskiego, zostaliśmy z dnia na dzień pozbawieni pracy, a stwierdzenia, które padły z ust prezesa TSKŻ uważamy za krzywdzące, nie merytoryczne i nieprowadzące do rozwiązania sytuacji oraz obopólnej zgody. Trudno nam przyjąć takie słowa, które padają z ust naszego sąsiada i dawnego wychowanka Teatru. Dbamy o pamięć o naszych przodkach i ludziach, którzy tworzyli żydowską kulturę przed nami. Niesiemy ich dziedzictwo na własnych barkach, by rozwijać je i przekazać następnym pokoleniom. Gramy spektakle, które tworzyli żydowscy artyści wiele lat temu. Gramy też sztuki współczesne, tworzone z uznanymi twórcami. Zgłasza się do nas wielu twórców, którzy liczą na współpracę. Chcemy się rozwijać, występować dla naszych widzów i nadal poruszać tematy ważne dla osób, które przychodzą na spektakle.

Zrobimy wszystko, by to się udało.

Zapraszamy do Teatru Żydowskiego!

Członkowie Zespołu Aktorskiego Teatru Żydowskiego