Rocznica utworzenia Żegoty i nowa odsłona portalu o Sprawiedliwych

fot. Magda Starowieyska, Muzeum POLIN

4 grudnia 1942 roku przy Delegaturze Rządu na Kraj powstała Rada Pomocy Żydom. Z okazji 74. rocznicy powstania “Żegoty” w poniedziałek 5 grudnia Muzeum Polin zaprasza młodzież na spotkanie z Elżbietą Ficowską, która opowie historię swojego ocalenia z Zagłady. Spotkaniu towarzyszyć będzie inauguracja nowej odsłony portalu www.sprawiedliwi.org.pl – strony internetowej muzealnego projektu “Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci”, który poświęcony jest Polakom ratującym Żydów podczas Zagłady.

nowa-odslona-sprawiedliwi-org

Elżbieta Ficowska jako półroczne dziecko została uratowana przez członków “Żegoty”. Do pudełka, w którym wyniesioną ją z warszawskiego getta, włożono srebrną łyżeczkę z jej imieniem i datą urodzenia. Spotkaniu z Ocaloną towarzyszyć będzie krótki wstęp o historii “Żegoty” oraz projekcja filmu “Łyżeczka życia”, opowiadającego historię ocalenia Ficowskiej.

Spotkanie dla uczniów szkół licealnych odbędzie się 5 grudnia o godz. 10.00 w Muzeum POLIN. Wstęp wolny, obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc: zmioduszewska@polin.pl

Spotkanie organizowane jest przez projekt “Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” i Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN we współpracy z Marszem Żywych Kanada.

Nowa odsłona portalu www.sprawiedliwi.org.pl

Internetowy projekt “Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” Muzeum POLIN poświęcony jest Polakom, którzy podczas II wojny światowej nieśli pomoc Żydom. Od 2007 roku muzeum publikuje ich historie, pokazuje twarze i głosy. Opisano już niemal tysiąc historii pomocy, a baza danych liczy kilka tysięcy rekordów. Portal www.sprawiedliwi.org.pl przeszedł gruntowną rewitalizację. Jego nową odsłonę muzeum chce zaprezentować w związku z ważną dla Sprawiedliwych rocznicą, jaką jest powstanie “Żegoty”.

Rada Pomocy Żydom “Żegota”

Powołana 4 grudnia 1942 roku Rada była agendą Rządu RP na uchodźstwie. Kontynuowała pracę Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom, działającego przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. W jej skład weszli członkowie partii lewicowych i demokratycznych, organizacji polskich i żydowskich oraz osoby wywodzące się ze środowisk inteligenckich i katolickich. “Żegota” była jedyną w okupowanej Europie państwową instytucją powołaną w celu ratowania Żydów, działającą w konspiracji. Pomoc polegała głównie na wsparciu finansowym, organizowaniu kryjówek i fałszywych dokumentów. Otrzymało ją kilka tysięcy osób, w tym wiele dzieci, które ukryto u polskich rodzin lub w sierocińcach.