Białostocka prokuratura znów umorzyła śledztwo w sprawie swastyki

fot. zadrugapodlasie.pl

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku umorzyła śledztwo w sprawie spalenia z okazji Nocy Kupały swastyki przez członków organizacji Zadruga. Powodem umorzenia jest fakt, że zdarzenie nie było publiczne, a zdjęcia zamieszczone na stronie internetowej organizacji nie miały na celu “propagowania faszystowskiego ustroju państwa”.

W czerwcu w lesie w pobliżu miejscowości Babia Góra w gminie Choroszcz zebrali się członkowie organizacji Zadruga, którzy świętowali Noc Kupały. Dokonali oni spalenia swastyki. Zdjęcia z tego wydarzenia zamieścili na swojej stronie internetowej zadrugapodlasie.pl. Strona już nie istnieje, a dochodzenie zostało umorzone.

Zadruga jest stowarzyszeniem o charakterze nacjonalistycznym. Spalenie swastyki członkowie tej organizacji uznali za działanie “czysto obrzędowe i dostępne dla wąskiego kręgu osób”. Celem publikacji zdjęć w internecie było “udokumentowanie działalności stowarzyszenia”.

“Podstawą umorzenia tego dochodzenia było stwierdzenie braku znamion czynu zabronionego z uwagi na brak elementu publiczności w trakcie obchodów Nocy Kupały zorganizowanego dla określonego grona osób, podczas którego spalono znak swastyki, jak również wobec braku zamiaru propagowania faszystowskiego ustroju państwa w rozumieniu art. 256§1kk, a jedynie udokumentowania działalności stowarzyszenia” – informuje białostocka prokuratura.