Uniwersytet Warszawski upamiętnił Józefa Rotblata

– Tablica, którą za chwilę odsłonimy, poświęcona jest pamięci jednego z wielkich absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego. Józef Rotblat, który w 1938 roku obronił na naszej uczelni doktorat z fizyki, wiele lat później stał się dla całego świata symbolem walki o pokój – mówił prof. Marcin Pałys, rektor UW podczas niedzielnej uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej nobliście, która zawisła w holu Auditorium Maximum. Obok umieszczona jest podobna marmurowa płyta wspominająca Menachema Begina, także absolwenta UW i laureata Nagrody Nobla.

Rektor Pałys, przywołując postać Józefa Rotblata, zacytował jego słowa opublikowane w 1996 roku, a więc zaledwie kilka miesięcy po odebraniu pokojowego Nobla, które ukazały się na łamach „Bulletin of the Atomic Scientists” w artykule „Rememeber your Humanity”. Rotblat apelował do środowiska naukowego, aby w czasach, gdy nauka odgrywa tak wielką rolę w życiu społecznym oraz gdy przyszłość ludzkości może zależeć od rezultatów badań naukowych, naukowcy pamiętali o odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa.

– Te słowa sprzed 20 lat nie straciły nic na swoim znaczeniu. Zmiany zachodzące dziś na świecie, sprawiają, że społeczna odpowiedzialność nauki i naukowców nie maleje. To właśnie my, podejmując ambitne wyzwania, możemy odpowiedzieć na najważniejsze zagrożenia i pytania dotyczące naszego świata, globalnych kryzysów i problemów, ich rozwiązywani i łagodzenia – podkreślał rektor Pałys.

– Warto podkreślić, że jest to pierwsza w Polsce tablica poświęcona Józefowi Rotblatowi – mówił Tomasz Kostrzewa, prezes Zarządu Fundacji, której patronem jest noblista. – Dlatego chciałbym podziękować Uniwersytetowi Warszawskiemu za podjęcie tej cennej inicjatywy – dodał. Przypomniał także życiorys Józefa Rotblata, i jego silne – mimo długoletniej emigracji – związki z Polską. – Po odebraniu Nagrody Nobla w Sztokholmie poprosił o zagranie Chopina – przypomniał Tomasz Kostrzewa. Komitet Noblowski nagrodził go w 1995 roku za stworzenie w 1957 roku ruchu Pugwash, najbardziej znanego, międzynarodowego ruchu uczonych na rzecz likwidacji broni masowej zagłady.

Źródło: Uniwersytet Warszawski