Izraelczycy zebrali 100 tys. dolarów dla Syryjczyków

W ciągu zaledwie dwóch dni Izraelczycy przekazali ponad 100 tysięcy dolarów na pomoc syryjskim dzieciom. Kwota ciągle rośnie, bo akcję zbierania funduszy i potrzebnych rzeczy zaplanowano na miesiąc.

Izraelczycy przekazują nie tylko pieniądze ale też koce, kurtki, leki i żywność. Wszystko to zostanie dostarczone do sąsiedniej Syrii przez izraelską organizację IFA.

Wezwanie do pomocy pojawiło się po brutalnych walkach w Aleppo, które są efektem sześcioletniej wojny domowej. Zginęło w niej już ponad 300 tysięcy ludzi.

Celem izraelskiej kampanii jest zebranie 150 tys. dolarów. Wszystkie pieniądze wpłacone ponad zakładaną kwotę zostaną przeznaczone na szczególną pomoc dla syryjskich dzieci.

– Nie ma narodu, który wiedziałby lepiej niż my, jak śmiertelna może być ludzka obojętność – mówi Joaw Jeiwin, jeden z organizatorów kampanii i członek jerozolimskiej rady miasta. – Stworzyliśmy ten projekt, by umożliwić działanie każdemu obywatelowi, który chce pomóc. Świat patrzy, rozważając różne możliwości, ale jako Izraelczyk, jako Żyd, jako sąsiad nie mogę po prostu się przyglądać.