Szef Jad Waszem potępia okrucieństwo w Syrii

Jad Waszem, fot. Godot13 - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Awner Szalew w oświadczeniu wydanym przez Jad Waszem wyraża “głębokie zaniepokojenie przerażającymi obrazami masakry” w Syrii.

Dyrektor izraelskiego Muzeum Pamięci Holokaustu powiedział w niedzielę, że świat musi położyć kres zabijaniu w Syrii. Jad Waszem rzadko komentuje sprawy współczesne.

Szalew podczas konferencji naukowej poświęconej losowi żydowskich uchodźców w czasie II wojny światowej odniósł się do Syrii, podkreślając, że “społeczność międzynarodowa musi położyć kres tym okrucieństwom i uniknąć dalszych cierpień, a także udzielić pomocy humanitarnej ofiarom szukającym bezpiecznego schronienia”.

W ubiegłym tygodniu minister spraw wewnętrznych Izraela, Arieh Deri, potępił masakrę cywilów w Syrii, mówiąc, że “sześć milionów Żydów zostało zamordowanych w czasie Holokaustu a świat milczał. Jako Żydzi, nie możemy ignorować tego, co dzieje się od prawie sześciu lat w Syrii”.

Izrael zaoferował Syryjczykom pomoc medyczną oraz przyjęcie uchodźców, jednak powstrzymywał się od interwencji zbrojnej.