Muzeum Auschwitz apeluje do Niemców i Austriaków o dokumenty SS

fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau

Dyrektor Muzeum zwrócił się z apelem do Niemców i Austriaków o przekazywanie dokumentów, zdjęć, prywatnych listów, czy jakichkolwiek innych materiałów związanych z załogą SS niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Tymczasem w Niemczech przedstawiciel nacjonalistycznej Alternatywy dla Niemiec wzywa do skończenia z poczuciem winy za nazistów, a pomnik ofiar Holokaustu w Berlinie nazywa “pomnikiem wstydu”.

Bjoern Hoecke z Alternatywy dla Niemiec podkreśla, że Niemcom potrzebny jest zwrot o 180 stopni w sprawach związanych z przeszłością. Jego zdaniem należy zakończyć, trwającą od kilkudziesięciu lat, politykę wstydu i żalu za nazistowską przeszłość.

Muzeum Auschwitz, tuż przed 72. rocznicą wyzwolenia obozu, zwraca się do Niemców i Austriaków o przekazywanie ze swoich rodzinnych archiwów dokumentów dotyczących członków załogi SS.

Poniżej publikujemy pełną treść apelu:

„Historia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau nie jest jeszcze poznana całkowicie.

Znamy relacje i wspomnienia byłych więźniów – to perspektywa ofiar.
Znamy zachowaną część dokumentacji obozowej – to dokumenty administracyjne.
Znamy powojenne materiały procesowe – to język obrony prawnej.

To za mało, by w pełni zrozumieć tę największą tragedię w dziejach Europy.

Po wojnie odnalazło się jedynie kilka zbiorów zdjęć wykonywanych przez członków załogi KL Auschwitz, niewielka liczba prywatnych listów pisanych przez esesmanów, wyjątkowo rzadkie przykłady innych dokumentów lub pojedynczych pamiętników.

Bez pełniejszej analizy i bez zrozumienia motywacji oraz mentalności sprawców, nasze starania o mądre ostrzeganie przyszłych pokoleń pozostaną jedynie intuicyjne. Dziś prosimy o pomoc!

Ktokolwiek posiada jakiekolwiek dokumenty, zdjęcia, prywatne listy, pamiętniki… i doszedłby do wniosku, że chce wesprzeć nasze wysiłki lepszego zrozumienia wpływów populistycznych mechanizmów nienawiści na jednostki ludzkie, prosimy o kontakt: archiv[at]auschwitz.org. Chcącym przekazać nam owe dokumenty, gwarantujemy pełną anonimowość.

Dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz
dr Piotr M. A. Cywiński”