Gmina żydowska w Warszawie odwołała uroczystość z okazji 11 listopada

Fot. Gophi, CC BY-SA 3.0

Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie zdecydował o zmianie obchodów Święta Niepodległości w synagodze Nożyków i odwołaniu wcześniej zaplanowanej uroczystości. O decyzji poinformowano członków GWŻ w przeddzień obchodów.

Pierwotny plan uroczystości w synagodze zakładał, że 11 listopada o godz. 10 zebranych oficjalnie powita Anna Chipczyńska, przewodnicząca Zarządu GWŻ, zostanie odśpiewany hymn Polski oraz odmówiona modlitwa za Polskę, którą poprowadzi Michael Schudrich. Później miało się odbyć spotkanie z Anną Ciałowicz, autorką antologii tekstów pt. „Moja Żydowska Warszawa”. Zapowiedziano, że uroczystość ta ma charakter zamknięty.

W czwartek członkowie GWŻ otrzymali informację, że “głównym powodem [odwołania uroczystości – przyp. red.] była potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa członkom społeczności w obliczu alarmujących sygnałów na temat wydarzeń tego dnia w Warszawie.” Poinformowano też, że modlitwy za Polskę w synagodze Nożyków zostaną włączone do piątkowych modlitw porannych, a w synagodze Ec Chaim do sobotnich modlitw porannych.

Anna Chipczyńska nie zdecydowała się na udzielenie nam wypowiedzi na ten temat.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!