Walczą z ubojem rytualnym

Ubój rytualny i mające wkrótce nastąpić zmiany prawne związane z jego legalizacją, wciąż budzą emocje aktywistów walczących o ochronę zwierząt i części polityków. 23 stycznia zorganizowano na ten temat w Sejmie konferencję, w której wzięli udział m.in.: Robert Biedroń, Anna Grodzka (Ruch Palikota), Iwona Piątek (Partia Kobiet), Dorota Wiland oraz Hanna Bakuła.

– Zabijanie zwierząt w ten sposób, bestialski, niehumanitarny, powinno być w Polsce zakazane – powiedział już na wstępie poseł Robert Biedroń. – Dziś w parlamencie są politycy, którzy czerpią korzyści z uboju rytualnego w Polsce i walka z tym ubojem jest utrudniona. Polacy są w zdecydowanej większości przeciwko ubojowi rytualnemu.

– Jestem artystką, malarką, pisarką, człowiekiem – mówi Hanna Bakuła. – W czasach kiedy martwimy się o to, czy kot ma wystarczająco długie posłanie, mamy restrykcyjne przepisy w stosunku do zwierząt niejadalnych, jednocześnie spokojnie ucinamy głowę krowie lub koniowi, bo mam z tego pieniądze. Gdyby działo się to z powodów ideologicznych, to jeszcze byłoby wytłumaczenie. Osoby, które mają odrobinę serca powinny pomagać, żeby ustawa została w obecnym brzmieniu, bo wstyd, żeby państwo leżące w Europie zachowywało się tak, jak najstarsze, prymitywne ludy. Powinniśmy się wstydzić, że w ogóle jest taka dyskusja.

– Te religie, które dopuszczają się prastarych rytuałów, powinny zastanowić się i zweryfikować swoje rytuały – oświadczyła Iwona Piątek. – W USA tylko 1/6 ludności żydowskiej korzysta z żywności koszernej.

– Od wielu lat mamy do czynienia z festiwalem kumoterstwa, kolesiostwa, zamiataniem pod dywan przez polityków PSL różnych rzeczy, które nie chcieliby, aby wyszły na światło dzienne – przekonuje Dorota Wiland, działająca na rzecz całkowitego zakazu uboju rytualnego. – Brak ochrony zwierząt jest przykładem niskiego poziomu moralności, wyjątkowej niewrażliwości. To co działo się w kwestii uboju rytualnego sprawia, że wszystkie inne afery to jest pikuś. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednoznacznie, że przepis rozporządzenia Ministra Rolnictwa jest niezgodny z konstytucją i ustawą o ochronie zwierząt.

Podczas konferencji zaprezentowano film, mający rzekomo przedstawiać ubój rytualny. Podpisano go “Jewish ritual slaughter”. W czasie spotkania ani razu nie nawiązano do społeczności  muzułmańskiej oraz uboju halal.

Katarzyna Markusz

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!