Odkrywają żydowską historię

Uczniowie Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Sokołowie Podlaskim – Paulina, Patrycja i Maciek wraz ze swoimi kolegami i koleżankami postanowili poznać żydowską historię swojego miasta. Przygotowują już wycieczkę po Sokołowie, w której wziąć udział będzie mógł każdy. Nie zabraknie też tradycyjnych potraw żydowskich przygotowanych przez młodzież.

Projekt rozpoczął się od Fundacji Forum Dialogu Między Narodami, która przeprowadziła w sokołowskiej szkole warsztaty dotyczące żydowskiej historii i kultury. – Poznaliśmy historię Sokołowa i Żydów, którzy mieszkali tu przed wojną – mówi Paulina. – Myślę, że te warsztaty były nam bardzo potrzebne, bo nauczyliśmy się więcej niż na normalnych lekcjach, na których siedzimy w ławkach i po prostu słuchamy tego, co mówi na dany temat nauczyciel.

– Dla mnie jest to bardzo pozytywne doświadczenie – zapewnia Maciek. – Poznałem wiele ciekawych rzeczy związanych z tradycją innej kultury. Czuję się przez to wyróżniony, że wybrano mnie do uczestnictwa w tych warsztatach.

– Najważniejsze jest patrzenie na świat innych ludzi, inne narodowości i religie – uważa Paulina. – Ważne jest to, żeby nie żywić uprzedzeń do osoby o innej kulturze, czy religii i nie zwracać uwagi na to, co inni mówią na ich temat, ale samemu wyrobić sobie zdanie.

Podsumowaniem projektu ma być wycieczka zorganizowana przez uczniów. – Pierwszy etap już się odbył. Oprowadzaliśmy po mieście uczniów naszej szkoły. Każda klasa miała swoją delegację. Kiedy sami poznawaliśmy te miejsca, byłem zaskoczony, że jest ich aż tyle. Schowane są jednak w różnych zakamarkach – podkreśla Maciek.
– Na lekcjach właściwie nie porusza się tematów o naszej małej ojczyźnie, o Sokołowie. Mówimy raczej ogólnie o Polsce, Europie – mówi Paulina. – Dopiero na warsztatach dowiedzieliśmy się, że w Sokołowie było aż tylu Żydów [ok. 60 % mieszkańców miasta przed wojną – przyp. red.].

Wycieczka dla wszystkich chętnych mieszkańców miasta ma się odbyć 22 czerwca. – Przewodnikami tej wycieczki będą uczniowie naszej szkoły – informuje Patrycja. – W ramach projektu zorganizujemy też sondę uliczną, podczas której uczestnicy będą odpowiadać na pytania o to, co sądzą o społeczności żydowskiej. Przygotujemy też poczęstunek złożony z dań koszernych. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

– Pragnąłbym pozdrowić panie prowadzące te warsztaty, panią Gosię i panią Sonię, za serce i cierpliwość jakie nam okazały i za przekazywanie nam tej wiedzy, mimo różnych przeciwności – dodaje Maciek. – Myślę, że odnieśliśmy sukces.

Fundacja Forum Dialogu Między Narodami jest organizacją pozarządową zajmującą się działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji. Więcej informacji na temat projektu w Sokołowie Podlaskim na stronie jews-in-sokolow.blogspot.com

Katarzyna Markusz

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!