Poseł Kopyciński o Komisji Regulacyjnej

Czwarty rozbiór Polski” – tak poseł Sławomir Kopyciński określa zwrot majątków dawnych gmin żydowskich ich obecnym następcom prawnym. “Obrzydliwe, niesmaczne i kłamliwe granie na antyżydowskich sentymentach,” komentuje Piotr Kadlčík, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Sławomir Kopyciński do Sejmu startował z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Obecnie należy do Klubu Poselskiego Twój Ruch, którego jest wiceprzewodniczącym. W tym roku bierze udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ramienia Komitetu Wyborczego Europa Plus Twój Ruch. Startuje w okręgu nr 10 obejmującym województwo małopolskie i świętokrzyskie. “Prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i przewodniczącemu Januszowi Palikotowi zależy na tym, aby lista Europy Plus i Twojego Ruchu w okręgu małopolsko-świętokrzyskim była jak najmocniejsza, aby na tej liście znalazły się osoby znane i rozpoznawalne w swoich regionach, osoby z dorobkiem. W tym kontekście pojawia się moja kandydatura i propozycja startu z pozycji numer 3,” uzasadniał swoją decyzję w rozmowie z “Echem Dnia“. “Jedynką” na tej liście jest prof. Jan Hartman z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

15 maja odbyła się konferencja prasowa, podczas której Sławomir Kopyciński mówił o sprawach związanych ze społecznością żydowską i Komisją Regulacyjną do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich. “Wystąpiłem na własną rękę do prezydentów Kielc, Łodzi i Krakowa z prośbą o informacje, ile dane miasta przekazały mienia i o jakiej wartości Gminom Wyznaniowym Żydowskim (GWŻ). Pierwsza odpowiedź spłynęła od prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, który pomagał mi też wcześniej przy likwidacji Komisji Majątkowej,” mówi w rozmowie z portalem Onet.pl poseł Kopyciński. “Tak jak w przypadku Komisji Majątkowej nie tworzono żadnych operatów szacunkowych. Nie brano pod uwagę kosztów, jakie miasto poniosło na utrzymanie, odbudowę i renowacje tych budynków. Na podstawie widzimisię kilku nieznanych panów zabytki i budynki użyteczności publicznej Krakowa są zwracane gminom żydowskim.” Poseł opowiedział się za likwidacją Komisji Regulacyjnej oraz komisji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i Międzykościelnej Komisji Regulacyjnej dla pozostałych wyznań.
Komisja regulacyjna działa od 1997. Zajmuje się zwracaniem mienia, które przed wojną należało do gmin żydowskich – synagog, domów modlitwy, łaźni – a w okresie PRL zostało przejęte przez państwo.

“To obrzydliwy element kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. To żenujące, że polityk Twojego Ruchu w ten sposób postanowił pozyskać niezdecydowanych wyborców,” komentuje Piotr Kadlčík, przewodniczący ZGWŻ w RP. “Z badań przeprowadzonych przez dr. Michała Bilewicza wynika, że ponad dwadzieścia procent osób prezentujących postawy antysemickie nie chodzi na wybory. Skoro poseł Kopyciński zasięgał informacji, to w sprawie braku operatów szacunkowych się nie myli – ale zwyczajnie kłamie. Proces przed Komisją Regulacyjną wymaga operatów szacunkowych. Również nakłady poniesione przez samorządy na remont i konserwację budynków są w postępowaniu regulacyjnym rozliczane.”

“Po ukazaniu się w mediach relacji z konferencji prasowej posła Kopycińskiego zadzwonił do mnie prof. Hartman, który stanowczo odciął siebie i partię, którą reprezentuje, od tego typu poglądów,” mówi Piotr Kadlčík. “Oczekiwałbym jednak bardziej stanowczej reakcji po przedstawicielach tego ugrupowania, zwłaszcza, że jednym z liderów Europy Plus jest Aleksander Kwaśniewski.”

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas uroczystości w Jedwabnem 7 lipca 2001 powiedział: “Była to zbrodnia. Nic jej nie usprawiedliwia. Wśród ofiar, wśród spalonych żywcem były kobiety, były dzieci. Przerażający krzyk ludzi zamkniętych w stodole i palonych ciągle poraża pamięć tych, którzy byli świadkami tej zbrodni. Ofiary były bezsilne i bezbronne. Zbrodniarze mieli poczucie bezkarności, gdyż okupanci zachęcali do takich czynów. Wiemy z całą pewnością, że wśród prześladowców i oprawców byli Polacy. Nie możemy mieć wątpliwości – tu w Jedwabnem obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zginęli z rąk innych obywateli Rzeczypospolitej. Ludzie ludziom, sąsiedzi sąsiadom zgotowali ten los.” Prezydent Kwaśniewski przeprosił wówczas w imieniu swoim i Polaków za dokonaną tam zbrodnię.

Informacja o “czwartym rozbiorze Polski”, mimo zapowiadanego odcięcia się partii, znajduje się na oficjalnej stronie internetowej Europy Plus Twojego Ruchu.

km