Dzień środowisk żydowskich w MHŻP

„Jesteśmy przekonani, że praca, którą wykonaliśmy będzie służyła wielu pokoleniom, przede wszystkim młodych, ludzi na całym świecie,” powiedział Zygmunt Stępiński, zastępca dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich, podczas dnia środowisk żydowskich, który odbył się w muzeum 26 października.

Wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich opowiada o tysiącu lat żydowskiego życia na ziemiach polskich, o dziesięciu wiekach współistnienia Żydów i Polaków. Mówi ona o współpracy, współzawodnictwie i konfliktach, o autonomii, integracji i asymilacji.

Mimo że muzeum znajduje się w Warszawie, to ma duże znaczenie dla gmin i instytucji żydowskich w innych miastach. „Współpracujemy z Muzeum przy różnych programach edukacyjnych,” podkreśla Jonathan Ornstein, dyrektor JCC Kraków. „Naszym celem jest budowa świata żydowskiego w Krakowie i zrozumienia, że Polska jest dobrym miejscem dla Żydów. Ludzie z zewnątrz często patrzą na historię tej społeczności poprzez pryzmat Holokaustu. Tymczasem Muzeum pokazuje tysiąc lat historii Żydów w tym kraju. Pokazuje, że Polska była i jest dobrym miejscem dla Żydów.”

Otwarcie wystawy głównej jest ważnym wydarzeniem, ale samo muzeum ma do zaoferowania zwiedzającym znacznie więcej.

„To jest nie tylko kwestia wystawy, co wynika choćby z proporcji tej ekspozycji do reszty budynku,” mówi Piotr Kadlčík, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. „Przez wystawę zwiedzający przejdą, ale tak naprawdę to początek pracy, jaką powinno wykonać Muzeum. Moim zdaniem rzeczą nieporównanie ważniejszą powinna być działalność edukacyjna skierowana do najróżniejszych grup wiekowych i środowiskowych – zarówno Polaków jak i Żydów.”

„To Muzeum jest odzwierciedleniem życia żydowskiego w Polsce na przestrzeni tysiąca lat,” zaznacza rabin Michael Schudrich. „Tworzyli je historycy pochodzenia zarówno żydowskiego jak i polskiego. Jest więc symbolem tego, o czym opowiada – obecności żydowskiej na ziemiach polskich. Każda osoba, która odwiedzi to Muzeum, wyniesie stąd coś dla siebie.”
Otwarcie wystawy głównej MHŻP odbędzie się 28 października.

Katarzyna Markusz