“Polskie obozy”

„To był polski obóz w Polsce,” tak o Auschwitz mówi Stephen Pollard, redaktor naczelny The Jewish Chronicle, najpopularniejszej żydowskiej gazety w Wielkiej Brytanii.

„Były strażnik z Auschwitz stanie przed sądem w związku z zamordowaniem trzystu tysięcy osób”- o tym Jewish Chronicle informowała swoich czytelników 17 września 2014. Chodzi o 93-letniego byłego strażnika, który w przyszłym roku zostanie osądzony w Niemczech. Oskar Groening został zatrudniony – jak napisała gazeta – w „polskim obozie koncentracyjnym” w połowie 1944. W tym czasie 300 000 ludzi zamordowano niemal natychmiast po ich przybyciu do obozu. Groening zajmował się wysyłką zrabowanych ofiarom rzeczy do Niemiec.

Nazwanie Auschwitz „polskim obozem” oburzyło m.in. Chrisa Jeżewskiego. Wysłał on mail do redakcji, w którym pisał, że nie spodziewał się po gazecie takiego błędu. „Jak powinniście wiedzieć, nie było żadnych ‘polskich obozów koncentracyjnych’. Ten błąd jest szkodliwy i obraźliwy. Aczkolwiek, prawdopodobnie nie został zrobiony celowo.”

Jeżewski przypomniał również, że Auschwitz był niemieckim obozem, stworzonym przez Niemców w okupowanej przez nich Polsce.

Przywołał również przypadek prezydenta Baracka Obamy, który podczas uroczystości uhonorowania Jana Karskiego również użył sformułowania „polski obóz zagłady”. Wycofał się później z tego i zapewnił, że żałuje swojego błędu oraz że jest to „szansa na to, by upewnić się, że przyszłe pokolenia będą znały prawdę.”

„Obawiam się, że nie odbieram instrukcji od prezydenta Obamy,” odpowiedział Jeżewskiemu Stephen Pollard. „To był polski obóz w Polsce. Artykuł nie zostanie zmieniony.”

Pollard jest byłym przewodniczącym Europejskiego Instytutu Studiów nad Współczesnym Antysemityzmem. Jako dziennikarz pracował dla The Times, Daily Mail i Daily Express. Często pisze o sprawach Izraela i krytykuje dżihadystów.

Kiedy w 2011 występ izraelskiej orkiestry w Londynie został zakłócony przez pro-palestyńskich aktywistów, Pollard uznał to za „reminiscencję tego, jak członkowie partii nazistowskiej zrywali zebrania w Republice Weimarskiej.”

Dlaczego w takim razie Pollard nie wie, kto założył obóz w Auschwitz? Dlaczego kierowana przez niego gazeta – która dziś przed południem zmieniła na swojej stronie sformułowanie „polski obóz” na „obóz w okupowanej Polsce” – wciąż nie używa określenia „niemiecki”? Dlaczego Niemcy, którzy mogą sądzić 93-ltniego Groeninga, nie mogą w Jewish Chronicle być odpowiedzialni za powstanie Auschwitz?

Katarzyna Markusz

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.