Nie było “poszukiwaczy skarbów”

fot. http://sobibor.info.pl/

Brytyjska gazeta Daily Mail opublikowała w poniedziałek artykuł o tym, że pracownicy muzeum w Sobiborze odkryli zdewastowane przez poszukiwaczy skarbów groby ofiar Holokaustu. Muzeum zaprzecza tym informacjom i domaga się sprostowania.

DailyMail

Daily Mail pisze o “splądrowanych grobach ofiar Holokaustu w polskim obozie śmierci w Sobiborze”. Poszukiwacze skarbów mieli się tam pojawić w ciągu ostatnich dwóch lat, a ich działalność mieli ujawnić pracownicy muzeum. Przy okazji gazeta przypomina książkę “Złote żniwa” prof. Jana Tomasza Grossa, która opisuje podobny proceder, jaki miał miejsce na terenie Treblinki zaraz po wojnie.

“Stanowczo zaprzeczamy, że pracownicy Muzeum rzekomo ujawnili przypadki profanacji masowych grobów w Sobiborze. Zażądaliśmy sprostowania takiej informacji. Teren byłego obozu zagłady w Sobiborze jest chroniony. Od 2012 roku opiekę nad nim sprawuje Państwowe Muzeum na Majdanku” – taką informację uzyskaliśmy dzisiaj od rzecznik prasowej Muzeum na Majdanku, Agnieszki Kowalczyk-Nowak.

fot. http://sobibor.info.pl/ oraz Daily Mail